Farklı katarakt türlerinde optik biyometri ve ultrason biyometri ile alınan ölçümlerin refraktif sonuçlar açısından kıyaslanması
Comparison of measurements with optical biometry and ultrasound biometry in different types of cataracts in terms of refractive results
  1. Tez No: 720583
  2. Yazar: FATMA SEVİL SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ALİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Aladdin optik biyometri cihazı ile ultrason biyometrinin farklı katarakt türlerinde hedef refraksiyona ulaşmadaki başarısını ameliyat sonrası erken dönemde tutarlılık ve güvenirlik açısından kıyaslamaktır. Gereç-Yöntem: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim dalında 15.06.2021-15.11.2021 tarihleri arasında senil katarakt nedeniyle komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren ve intrakapsüler tek parçalı monofokal akrilik hidrofobik lens implantasyonu yapılan ve yaşları 50-80 arasında değişen 24 nükleer katarakt (NK), 24 arka subkapsüler katarakt (ASK), 24 kortikal katarakt (KK) ve 24 mikst tip katarakt (MK) hastasının 96 gözü dahil edildi.Genel oftalmolojik muayene sonrasında tüm hastalarda önce optik biyometri (Aladdin, Topcon, Tokyo) ve ardından A-scan ultrason (Echoscan US-4000, Nıdek) biyometri ölçümleri yapıldı ve kaydedildi. Cerrahisi sonrasında emetropizasyon hedeflendi ve hastalar 1. gün, 7. gün, 1. ay ve 3. ayda kontrole çağırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the success of Aladdin optical biometry and ultrasound biometry in achieving the target refraction in different types of cataract in terms of the consistency and reliability in the early postoperative period. Materials-Methods: Ninety-six eyes of 24 nuclear cataracts (NC), 24 posterior subcapsular cataract (PSC), 24 cortical cataract (CC) and 24 mixed cataract (MC) patients aged between 50-80 years, who underwent uncomplicated phacoemulsification surgery due to the senile cataract in the Ophthalmology Department of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, between 15th June 2021 and 15th Nov 2021 and underwent intracapsular one-piece monofocal acrylic hydrophobic lens implantation. Following a general ophthalmological examination, optical biometry (Aladdin, Topcon, Tokyo) and A-scan ultrasound biometry (Echoscan US-4000, Nidek) were performed and biometric measurements were recorded in all patients. Postoperative emmetropization was targeted and the patients were examined on the 1st day, 7th day, 1st month and 3rd month of operation.