Karaciğer nakli yapılan hastalarda sarkopeninin enfeksiyon gelişimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 938189
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ALTUNSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç İskelet kası kütlesi ve fonksiyonunun ilerleyici bir kaybı olan sarkopeni, karaciğer nakli hastalarında enfeksiyonlar da dahil olmak üzere olumsuz sonuçların önemli bir göstergesidir. Bu çalışma, iskelet kası kütle indeksi (SMII), kas içi yağ dokusu içeriği (IMAC) ve viseral/subkutan yağ alanı oranı (VSR) gibi radyolojik belirteçleri kullanarak nakil öncesi sarkopeni ile nakil sonrası bir, üç ve altı aydaki enfeksiyon oranları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif çalışmada, Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Temmuz 2014 ile Temmuz 2023 arasında tedavi edilen ve verilerine tam olarak ulaşılabilen, 18 yaş üzeri 102 karaciğer nakli alıcısı analiz edildi. Transplantasyondan önceki 6 ay içinde ve transplantasyon sonrası 2 hafta içinde alınan bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, SMII, IMAC ve VSR kullanılarak sarkopeniyi değerlendirmek için değerlendirildi. Demografik özellikler, klinik parametreler ve bir, üç ve altı aydaki enfeksiyon oranları karşılaştırıldı. Nakil öncesi sarkopeni göstergeleri, erken ve geç enfeksiyon oranları ile korelasyonları açısından değerlendirildi. Değişken seçimi için ileri koşullu bir yöntem kullanılarak, nakilden sonraki üçüncü aya kadar enfeksiyonun önemli belirleyicilerini belirlemek için lojistik regresyon uygulandı. İstatistiksel analizlere ki-kare ve Mann-Whitney U testleri dahil edildi. Bulgular Kohortun ortanca yaşı 51 idi ve% 31.4'ü kadındı. Hastalar preoperatif görüntüleme verilerine göre sarkopenik (n=41) ve sarkopenik olmayan (n=61) gruplara ayrıldı. Sarkopeni kadınlarda anlamlı olarak daha az yaygındı (%17.1'e karşı %41; p=0.016).
Özet (Çeviri)
Background and Aims Sarcopenia, a progressive loss of skeletal muscle mass and function, is a significant predictor of adverse outcomes in liver transplant patients, including infections. This study evaluates the relationship between pre-transplant sarcopenia and infection rates at one, three-, and six-months post-transplantation, using radiological markers such as skeletal muscle mass index (SMII), intramuscular adipose tissue content (IMAC), and visceral/subcutaneous fat area ratio (VSR). Material and Method This retrospective study analyzed 102 liver transplant recipients treated between July 2012 and July 2023. Computed tomography (CT) scans taken within 30 days prior to transplantation were evaluated to assess sarcopenia using SMII, IMAC, and VSR. Demographics, clinical parameters, and infection rates at one, three, and six months were compared. Pre-transplant sarcopenia indicators were assessed for their correlation with early and late infection rates. Using a forward conditional method for variable selection, logistic regression was applied to identify significant predictors of infection up to the third month post-transplant. Statistical analyses included chi-square and Mann-Whitney U tests. Results The median age of the cohort was 51 years and 31.4% were female. Patients were divided into sarcopenic (n=41) and non-sarcopenic (n=61) groups according to preoperative imaging data. Sarcopenia was significantly less common in women (17.1% vs 41%; p=0.016). Sarcopenic patients had higher median SMII (61.54 vs.