Hipotiroidi tanısı ile takip edilen premenopozal kadınlarda TSH düzeyi ve takip sıklığının kemik mineral yoğunluğu üzerine etkisi
  1. Tez No: 720589
  2. Yazar: YUNUS SÜTŞURUP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Hipotiroidi, kadınlarda oldukça sık görülen ve düzenli takip gerektiren bir hastalıktır. Tedavisi sentetik oral levotiroksin preperatları ile yapılmaktadır. Tedavi süresince hastaların doz ihtiyaçları değişkenlik gösterdiğinden, aralıklı takiplerle doz ayarlaması yapılmalıdır. Doz aşımı halinde oluşan tirotoksik durumların kemik mineral yoğunluğu üzerine etkisi konusunda çeşitli araştırmalar yapılmış olmasına rağmen veriler kısıtlıdır. Bu çalışmadaki amacımız hipotiroidi tanısı ile takip edilen premenopozal kadınlarda TSH düzeyi ve takip sıklığının kemik mineral yoğunluğu üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji bilim dalı polikliniğinde en az 2 yıldır takipte olan hipotiroidi tanılı kadın hastalar çalışma grubuna dahil edilmiştir. Yapılan güç analizine göre araştırma grubunun sayısı 96 olarak belirlenmiştir. Hastaların, çalışma tarihine kadar yapılan tüm takipleri incelenmiş ve bu süreçte demografik verileri, ölçülen tüm TSH, serbest T3, serbest T4, anti TPO, anti TG değerleri ile takip süresince kullandıkları değişken levotiroksin dozları kayıt altına alınmıştır. Çalışmaya katılan tüm hastalara prospektif olarak DEXA yöntemi ile kemik mineral yoğunlukları ölçüldü. Tüm bu veriler arasında korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Retrospektif olarak kaydedilen tüm demografik, hastalık süresi ve tiroid fonksiyonları ile ilgili bilgiler, prospektif olarak ölçülen kemik mineral yoğunluğu ölçümü değerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypothyroidism is a disease that is very common in women and requires regular follow-up. It is treated with synthetic oral levothyroxine preparations. Because of the dose needs of patients are vary during treatment, dose adjustments should be made with intermittent follow-ups. Although various studies have been conducted on the effect of hyperthyroid states on bone mineral density in case of overdose, datas are limited. Our aim in this study is to examine the effect of TSH level and follow-up frequency on bone mineral density in premenopausal women followed up with a diagnosis of hypothyroidism. Materials and methods: Female patients with a diagnosis of hypothyroidism who were followed up in the Yeditepe University Hospital Endocrinology outpatient clinic for at least 2 years were included in the study group. According to the power analysis, the number of the research group was determined as 96. All follow-ups of the patients until the study date were examined, and demographic data, all measured TSH, free T3, free T4, anti TPO, anti TG values and variable levothyroxine doses used during the follow-up period were recorded. Bone mineral densities were measured prospectively by DEXA method in all patients participating in the study. Correlation analysis was performed between all these data. Results: All demographic, disease duration and thyroid functions recorded retrospectively were compared with prospectively measured bone mineral density values.