Kronik obstrüktif akciğer hastalarında GOLD sınıflamasına göre sağ ventrikül fonksiyonlarının speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assessment of right ventricular function with speckle tracking echocardiography in patient with a chronic obstructive pulmonary disease according to GOLD classification
- Tez No: 720647
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı şiddeti ile sağ ventrikül speckle‐tracking ekokardiyografi yoluyla ölçülen strain ilişkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya polikliniğe kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı ile başvuran ardışık 80 has‐ta ve benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip sağlıklı 20 kişi dahil edildi. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Küresel Girişimi sınıflaması‐na göre kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı olan hastalar 4 gruba ayrıldı. Her bir gruba ait apikal dört boşluk pencere sağ ventrikül global longitudinal gerilim değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenlerin %28'i kadın ve yaş ortalaması 55±12 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relation between the severity of chronic obstructive pulmonary disease and strain values measured via right ventricular speckle ‐tracking echocardiography. Material and Method: This prospective study included eighty patients who consecutively applied to the clinic with diagnosis of chronic obstructive pulmonary disease and age‐ and gender‐matched 20 healthy subjects. The patients with diagnosis of chronic obstructive pulmonary disease were divided into 4 groups as per Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease classification. The right ventricle global longitudinal strain measurements at apical four‐chamber view of each group were compared to each other. Results: 28% of the patients in the study were female and the mean age was 55±12 years.