Dövüş sporcularına çeşitli formlarda uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanların aerobik anaerobik ve kuvvet performansı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of various forms of high intensity interval training applied to combat athletes on aerobic anaerobic and strength performance
  1. Tez No: 720648
  2. Yazar: İBRAHİM ORKUN AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 hafta süre ile uygulanan iki farklı yüksek şiddetli interval antrenman metodunun aerobik, anaerobik performans ve izokinetik bacak kuvveti üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 21,41± 1,50 yıl olan 29 dövüş sporcusu (karate, judo, taekvando, güreş) gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmada katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış, bir gruba yüksek şiddetli interval antrenman metotlarından biri olan Tabata metodu, diğer gruba ise koşu temelli yüksek şiddetli interval antrenman metodu haftda 3 gün gün aşırı olarak uygulanmıştır. Katılımcılara çalışma öncesinde, çalışmanın 3. haftasında ve çalışma sonunda; vücut kompozisyonu, aerobik, anaerobik performans ve izokinetik bacak kuvveti testleri yapılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen verilerin analizinde grup içi ön test, ara test ve son test karşılaştırmalarında Wilcoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Mann Whitney U testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde her iki antrenman grubunda da vücut yağ yüzdelerinde azalma meydana gelmiş, aerobik, anaerobik performans ve izokinetik bacak kuvveti performanslarında artış tespit edilmiştir. Aerobik, anaerobik performans ve izokinetik performans parametrelerinin çoğunluğunda gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmez iken, sadece diz fleksiyon performansındaki kuvvet gelişimi koşu temelli yüksek şiddetli interval antrenman grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak her iki antrenman yönteminin de aerobik kapasite, anaerobik güç ve izokinetik bacak kuvveti performansını arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was investigate effects of aerobic, anaerobic performance and isokinetic leg strength of two different form high intensity interval training methods which is lasted for 6 weeks. 29 combat athletes (karate, judo, taekwondo, wrestling) with an average (age of 21.41 ± 1.50 years) participated in the study as voluntarily. In the study, the participants were randomly divided into two groups, one group was administered the Tabata method, one of the high intensity interval training methods, and the other group applied the running-based high intensity interval training method, groups trained every other day three days a week. Body composition, aerobic, anaerobic performance and isokinetic leg strength tests were performed at the beginning of the study, the 3rd week and at the end of the study. In the analysis of the data obtained at the end of the study, the Wilcoxon test was used for in-group pre-test, inter-test and post-test comparisons, and the Mann-Whitney U test was used for inter-group comparisons and the significance level was determined as 0.05. When the findings were evaluated, there was a decrease in body fat percentages and an increase in aerobic, anaerobic performance and isokinetic leg strength performances in both training groups. While no statistically significant difference was found between groups in most of the aerobic, anaerobic performance and isokinetic performance parameters, only the strength development in knee flexion performance was found to be statistically significant in favor of the running-based high-intensity interval training group. As a result can be said that both training methods increase aerobic, anaerobic performance and isokinetic leg strength performance.