Farklı bor dozu uygulamalarının tritikale çeşitlerinin verim ve verim komponentleri üzerine etkileri
Effects of different boron dosage applications on yield and yield components of triticale varities
- Tez No: 720662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDOĞAN ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma Tritikale (Karma-2000 ve Tatlıcak) çeşitlerinde farklı bor dozu (0, 0,15, 0,3, 0,45 ve 0,6 kg B da-1) uygulamalarının verim ve verim komponentleri üzerine etkilerini belirlemek için Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi deneme alanında 2018-2019 yetiştirme sezonunda iki faktörlü tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada; bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve tane verimi özellikleri incelenmiştir. Deneme sonunda topraktan uygulanan bor dozlarının tritikale çeşitlerinin tane verimi ve verim özelliklerine (başakta tane ağırlığı hariç) etkisi önemli bulunmuştur. Araştırmada tane verimi değerleri uygulanan B dozları bakımından incelendiğinde en yüksek tane verimi 0,3 kg B da-1 uygulanmasından elde edilirken bunu 498,75 kg da-1 ile 0,15 kg B da-1 ve 487,45 kg ile 0,45 kg B da-1 dozu izlemiştir. Çeşit x B dozu interaksiyonu bakımından ise Karma -2000 çeşidi açısından en yüksek tane verimi değerleri sırasıyla 0,3 kg B da-1 (567,10 kg da-1) ve 0,15 kg B da-1 (534,10 kg da-1) dozlarından elde edilirken Tatlıcak çeşidinde ise en yüksek tane verimi değerleri sırasıyla 0,3 kg B da-1 ( 527,26 kg da-1) ve 0,45 kg B da-1 (512,23 kg da-1) dozlarında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Bursa Uludağ University, Research and Application Center of Agricultural Faculty to determine the effects of different boron doses (0, 0.15, 0.3, 0.45 and 0.6 kg B da-1) applications on Triticale (Karma-2000 and Tatlıcak) cultivars on yield and yield components in a two-factor random block design with three replications in the 2018-2019 growing season. In the study; plant height, spike length, number of spikelets per spike, number of grains per spike, grain weight per spike, grain yield, 1000 grain weight and hectoliter weight were investigated. At the end of the experiment, the effect of boron doses applied from the soil on the grain yield and yield characteristics of triticale cultivars (excluding grain weight per spike) was found significant. In the study, when the grain yield values were examined in terms of applied B doses, the highest grain yield was obtained from the application of 0.3 kg B da-1, followed by 0.15 kg B da-1 with 498.75 kg da-1 and 0.45 kg B da-1 with 487.45 kg. In terms of cultivar x B dose interaction, the highest grain yield values in terms of Karma -2000 cultivar were obtained from 0.3 kg B da-1 (567.10 kg da) and 0.15 kg B da-1 (534.10 kg da) doses, respectively. On the other hand, for Tatlıcak variety the highest grain yield values were determined at 0.3 kg B da-1 (527.26 kg da-1) and 0.45 kg B da-1 (512.23 kg da-1) doses.