Çocuklarda helicobacter pylori enfeksiyonunun Vitamin B12 düzeyi üzerine etkisinin holotranskobalamin aracılığı ile saptanması
Assessing the effect of helicobacter pylori infection on Vitamin B12 levels in children by holotranscobalamin
  1. Tez No: 272294
  2. Yazar: AHMET OĞUZ AFYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN KÜREKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Helicobacter pylori, gastrit, gastrik ve duodenal ülser hastalığı, gastrik maligniteler, demir eksikliği anemisi ve vitamin B12 eksikliği ile ilişkilendirilmiş, spiral, gram negatif bir bakteridir. Helicobacter pylori gastrik asit sekresyonuna olan etkisi nedeniyle vitamin B12 malabsorbsiyonunun potansiyel bir nedeni olarak düşünülmüştür. Vitamin B12 eksikliğinin erken tanısı, bu hastalığın sinsi seyretmesi ve muhtemel kalıcı nörolojik hasar riski nedeniyle çok önemlidir. Son zamanlarda vitamin B12 eksikliğinin sensitif bir belirteci olan holotranskobalamin ölçümü için yeni bir metot geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, çocuklarda Helicobacter pylori enfeksiyonu ile vitamin B12 seviyeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve holotranskobalamin ölçümünün klinik yararlılığını araştırmaktır. Karın ağrısı, bulantı, kusma ve iştahsızlık yakınmaları ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvurmuş ve C14 üre nefes testi ile Helicobacter pylori enfeksiyonu tanısı konulmuş 30 hasta ile benzer yakınmaları olan ancak enfeksiyon gösterilemeyen 26 kontrol çalışmaya alınmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki her hastada tam kan sayımı, serum kreatinin, vitamin B12, folat, plazma total homosistein ve holotranskobalamin seviyeleri için testler yapılmıştır. Helicobacter pylori enfeksiyonlu çocuklarda tedavi öncesi ortalama plazma holotranskobalamin konsantrasyonları tedavi sonrasına ve kontrollere göre belirgin olarak düşüktü. Çalışmamızdaki bulgular çocuklarda Helicobacter pylori enfeksiyonunun vitamin B12 seviyeleri üzerine negatif bir etkisi olduğunu düşündürmektedir. Vitamin B12 seviyeleri üzerindeki bu negatif etki plazma holotranskobalamin seviyelerinde daha belirgindir. Helicobacter pylori enfeksiyonunun çocuklarda serum folat, serum vitamin B12 ve plazma homosistein düzeyleri üzerine önemli bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is a spiral, gram negative bacterium that has been found to be associated with gastritis, gastric and duodenal peptic ulcer disease, gastric malignancies, iron deficiency anemia, and vitamin B12 deficiency. Helicobacter pylori has been considered to be a potential cause of vitamin B12 malabsorption because of its effect on gastric acid secretion. Early diagnosis of vitamin B12 deficiency is crucial because of the latent nature of this disorder and the possible risk of irreversible neurological damage. Recently, a new method for measurement of holotranscobalamin, a sensitive marker of vitamin B12 deficiency, has been introduced. The purpose of this study was to evaluate the association between vitamin B12 levels and Helicobacter pylori infection and examine the clinical usefulness of holotranscobalamin measurement in children. Thirty patients between 5 to 16 years of age, who were admitted to the Department of Pediatrics in Gülhane Military Medical Academy with the complaints of abdominal pain, nausea, vomiting and anorexia and diagnosed as Helicobacter pylori infection by C14 urea breath test, and 26 controls with similar complaints but no evidence of infection were enrolled in the study. Tests for complete blood count, serum creatinine, vitamin B12, folate, plasma total homocystein, and holotranscobalamin levels were performed in each patient in the study group and control group. Mean plasma holotranscobalamin concentrations were significantly lower in children with Helicobacter pylori infection before treatment versus after treatment and controls. The findings of our study suggest that Helicobacter pylori infection has a negative effect on vitamin B12 levels in children. This negative effect on vitamin B12 levels is marked in plasma holotranscobalamin levels. Helicobacter pylori infection has no significant effect on serum folate, vitamin B12, and plasma homocysteine levels among children.