Design directions for product attachment and sustainability through enabling user involvement
Kullanıcı katılımı yoluyla ürün bağlılığı ve sürdürülebilirliğin güçlendirilmesine yönelik tasarım yönergeleri
  1. Tez No: 720691
  2. Yazar: PELİN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez çalışması, bir saha çalışması bağlamında tasarımın erken aşamalarında ürün bağlılığını dikkate almanın yollarını araştırmaktadır. Kullanıcı ürün müdahalelerinin ürün bağlılığına olan etkisi, çalışmanın ana odak noktasıdır. Çalışma geniş bir literatür taraması ve alanı keşfetmeye yönelik bir ön araştırma ile başlamaktadır. Ürün müdahaleleri ve ürün bağlılığı arasındaki ilişkiyi araştırmak için, kullanıcı müdahaleleriyle ürün-kullanıcı ilişkisini güçlendirmeyi başaran kapsamlı bir katılımcı grubuyla görüşülmüştür. Katılımcılardan gelen anlatılar, kullanıcı müdahalelerinin türleri, motivasyonları, itici güçleri, engelleri ve sonuçları kavramları altında incelenmiştir. Sonuç olarak, kullanıcı ürün müdahaleleri yoluyla ürün bağlılığı oluşturmayı hedefleyen bir dizi tasarım yönergeleri sunulmuştur. Çalışma, kullanıcı katılımı yoluyla ürün bağlanmasını sağlayarak ürünlerinin çevresel etkisini azaltan bütünsel ve ilham verici tasarım yönergeleri sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to explore the ways for considering product attachment in the early phases of design within the context of a field study. The influence of user involvement on product attachment was taken into consideration as the focus of the study. The study includes an extensive literature review along with preliminary research aimed at exploring the field. To explore the relationship between user involvement and product attachment, a diverse group of participants, who were able to strengthen their product-user relationship through user involvement, was interviewed. The narratives from the participants were studied under several concepts including types of, motivations, drivers and barriers for, and results of user involvement. In conclusion, a range of design directions with design guides was offered for product attachment through enabling user involvement. The study aims to offer holistic and inspirational insights for the early phases of design to reduce the environmental impact of their products by enabling product attachment through user involvement.