Plastik enjeksiyon kalıpçılığında konformal soğutma kanal tasarımı
Conformal cooling channel design in plastic injection molding
  1. Tez No: 720694
  2. Yazar: SÜMEYRA KULCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Plastik enjeksiyon prosesinin en önemli aşamalarından biri soğutma aşamasıdır. Soğutma sisteminin görevi, ergimiş malzemenin katılaşarak kalıptan çıkmasını sağlamaktır. Konvansiyonel soğutma kanalları parçanın sıcaklığını kontrol etmekte kullanılan en yaygın metottur. Fakat konvansiyonel soğutma kanallarının karmaşık yapılı parçalarda düzgün bir soğuma sağlaması zordur. Bu çalışmada plastik enjeksiyon ile plastik bir ürünün üretimi için kalıp tasarımı yapılmıştır. Öncelikle konvansiyonel soğutma kanal tasarımı ve simülasyonu yapılmıştır. Bunun için Moldex adlı program kullanılmıştır. Simülasyon sonucu parça kalitesi ve proses parametreleri açısından yorumlanmıştır. Çalışmanın devamında parçanın çevrim süresi ve maliyeti düşürmek için konformal soğutma kanal tasarımı ve enjeksiyon simülasyonu yapılmıştır. Yapılan simülasyon sonuçları ve proses parametreleri yorumlanarak konvansiyonel kanal tasarımı ve konformal kanal tasarımı yapılan simülasyon sonuçlarına göre karşılaştırılmıştır. Son olarak maliyet açısından her iki kanal tasarımının karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important stage of plastic injection process is the cooling stage. The task of the cooling system is ensure that molten material solidifies and comes out of the mold. Straight cooling channels are the most common method used to control the temperature of the part. However, straight channels are difficult to provide proper cooling in complex parts. In this study, a mold design was made for the production of a plastic product by plastic injection. First of all, straight cooling channel design and simulation were done. For this, a program called Moldex was used. The simulation results was interpreted in terms of part quality and process parameters. Then , conformal cooling channel desing and simulation were performed to reduce the cycle time and cost of the part. The simulation results and process parameters were interpreted. Straight channel design and comformal channel design were compared according to the simulation results. Finally, both channel designs were compared in terms of cost.