Halter dalında farklı çekiş (DEADLIFT) hareketlerinin koparma stiline etkisi
The efect of deadlift movements lifting weights from the snatch style
- Tez No: 720706
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, erkek ve kadın haltercilerin yıldız ve genç kategorisinde faal lisanslı sporcuların üç farklı çekiş (deadlift) hareketlerinin koparma stiline etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla halter spor dalıyla ilgilenen erkek ve kadın deney grubu sporcuların koparma stili ile antrenman öncesinde belirlenen maximal ağırlık kaldırma kiloları ile 8 hafta boyunca 3 tür çekiş ve antrenmanlarından ve normal antrenman yapan grubun hangisinin koparmada maximal kaldırma kilosuna etkisinin olduğu tespit edilecektir. Bu aşamada çalışmalar farklı illerde ve farklı kulüplerde çalışma yapılacaktır. Çalışmalarımız yerden çekiş, kasıktan çekiş, dizden çekiş ve kontrol grubu olarak 4 grupta çalışma yapılacaktır. Her gruba 8 sporcu katılacaktır. Antrenmanlar antrenörler eşliğinde yapılacak haftanın 3 günü özel antrenman yapılacak kontrol grubu ise rutin antrenmanına devam edilecektir. Yerden çekiş antrenmanlarında koparma stilinin etkisine bakılacak. Dizden çekiş antrenmanlarında koparma stilinin etkisine bakılacak. Kasıktan çekiş antrenmanlarında koparma stilinin etkisine bakılacak. Normal antrenman yapan grup kontrol grubu 3 grubun koparmaya etkisi olup olmadığını kanıtlayacaktır. Gruplar kendi içlerinde haftanın 3 günü özel antrenmanlarını yapacaklardır. Antrenmanlar milli takım ve milli takım düzeyindeki sporcularla yapılacaktır. Çalışmamızda amaçlanan koparma stilinde derecelerin artması, tekniğin gelişmesi, patlayıcı kuvvet kazanımı olması sporcunun kendisine özgüveni artmasıdır. Bu çalışmayı milli takım antrenmanlarında programlarına eklenmesi planlanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 25 paket programı kullanılmış ve verilerin analizinde, frekans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This use is for the relaxation of three different deadlift movements of male and female weightlifters, star and young stylish stilal athletes. For this purpose, the snatch style of the training groups and the general training weights of the training training and the 3 types of training and training for 8 weeks and the person who does the normal training will have the maximum results in the snatch. These stages are in the collection of work in different applications and in different styles. Our working areas consist of 4 products as wheel assembly and control group. 8 athletes will participate in it. In the training of trainers, 3 special trainings of the week will be performed, while the control group will continue their routine training. The effect of the breakout direction will be examined in ground training. He will be influenced by snatch styles in his knee workouts. The effect of plucking styles in groin training will be examined. The normal training group will be an example to break the control group 3 groups. The groups will do their own special training 3 days a week. The trainings are with national team and national team level athletes. The strength of the breakout styles aimed in our study, falling from the city, success is due to the confidence of the degree of success. It is scheduled into the schedules of national team training sessions. It is frequently used in SPSS 25 package application data and analysis in data analysis.