Rindera cetineri yıldırım (Boraginaceae) üzerinde anatomik, mikromorfolojik ve karyolojik araştırmalar
Anatomical, micromorphological and karyological studies on rindera cetineri yildirim (Boraginaceae)
- Tez No: 720705
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Biyoloji, Botanik, Anatomy, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Denizli'de yayılış gösteren lokal endemik Rindera cetineri Yıldırım (Boraginaceae) türünün anatomik, mikromorfolojik ve karyolojik özellikleri belirlenmiştir. Anatomi çalışmaları için %70 etil alkol çözeltisinde saklanan bitki materyallerinin kök, gövde, taban ve gövde yaprakları kullanılmıştır. Enine kesitler mikrotom ile alınmış ve preparatlar safranin-fast green boyama metodu kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan preparatlardan dokuların minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. R. cetineri türünün taban ve gövde yapraklarının yüzeylerinde bulunan tüyler, epiderma ve stoma hücreleri türlerin ayırt edilmesinde kullanılan özellik olarak gözlenmiştir. Palinoloji çalışması sonucu polen tipi 6-heterokolpat olup polen şekli prolat-sferoidal, subprolat ve polen yüzey ornemantasyonu mikrogranulat olarak belirlenmiştir. Tohum şekli yuvarlağa yakın, kahverengi-yeşil renkli, yüzey ornemantasyonu basit retikulattır. Karyolojik çalışmalar sonucunda R. cetineri türünün kromozom sayısı 2n=24 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the anatomical, micromorphological and karyological features of Rindera cetineri Yıldırım (Boraginaceae), an endemic species in Denizli, were determined. Root, stem, basal leaves and cauline leaves stored in 70% ethanol solution were used for anatomical studies. Cross-sections of samples were taken with a microtome and slides were prepared using the safranin-fast green staining method. Minimum, maximum, mean and standard deviation values of tissues were calculated. Indumentum, epidermis and stomatal cells on the basal leaves and cauline leaves were observed as the diagnostic features. As a result of the palynological study, the pollen type was 6-heterocolpate, and the pollen shape was determined as prolate-spheroidal, subprolate, and ornamentation was microgranulate. The seed shape was ovate-orbicular, the brown-green colored, surface ornamentation was simple reticulate. As a result of karyological studies, the chromosome number was determined as 2n=24.