COVID-19 hastalarında hastalık şiddeti ile eser element düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between disease severi̇ty and trace element levels in COVID-19 patients
- Tez No: 720728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CANSEL ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
2019 aralık ayında COVID-19 ortaya çıkmış ve pandemiye sebep olmuştur. Dünya çapında hastalığın patofizyolojisin anlaşılması, yeni tedavi ve aşıların bulunması için çalışmalar devam etmektedir. Hastalığın ne şiddette geçirileceğine dair bazı komorbiditeler bulunmaktadır. İleri yaş, erkek cinsiyet de kötü prognozla ilişkili bulunmuştur. Bizim çalışmamızda kişilerin serum eser element düzeylerine göre hastalığı hangi şiddette geçireceğini öngörmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda COVID-19 geçirmemiş kontrol grubuyla, COVID-19 geçirmekte olan ılımlı ve ciddi gruptan hastaların serumları toplanmıştır. Demir, fosfor, magnezyum düzeyleri spektrofotometrik yöntemle; krom, mangan, kobalt, selenyum ölçümü ICP-MS yöntemiyle; bakır ve çinko ölçümü AAS yöntemiyle analiz edilmiştir. Gruplar arasında anlamlı fark saptanan demir, bakır, kobalt, krom, mangan ve çinko için hem laboratuvar parametreleriyle hem de kendi aralarında korelasyon analizi yapılmış ayrıca hastalık şiddetini öngörmedeki tanı performansına bakılmıştır. Selenyum, magnezyum ve fosfor ölçümlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Demir miktarı hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Bakır, kobalt, krom ve mangan ise hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Yapılan ROC analizinde krom, bakır ve çinkonun ciddi hastalara tanı koymadaki performansı orta, mangan ve demirin ciddi hastalara tanı koymadaki performansı ise zayıf olarak değerlendirilmiştir. Kobaltın ciddi hastalara tanı koymadaki performansı başarısız olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçları bize, COVID-19 geçiren hastalarda serum krom, bakır ve çinko düzeylerinin ciddi hastaları öngörmede yardımcı olabileceğini düşündürdü. Krom, bakır ve manganın ise inflamasyon parametreleriyle pozitif korele olduğu ve inflamasyon durumlarunda artış gösterebildiği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In December 2019, COVID-19 emerged and caused a pandemic. Studies are continuing worldwide to understand the pathophysiology of the disease and to find new treatments and vaccines. There are some comorbidities related to the severity of the disease. Advanced age and male gender were also associated with poor prognosis. In our study, it was aimed to predict the severity of the disease according to the serum trace element levels. In our study, serums of patients from the control group who did not have COVID-19, and patients from the moderate and severe groups who had COVID-19 were collected. Iron, phosphorus, magnesium levels were determined by spectrophotometric method; chromium manganese cobalt selenium measurement by ICP-MS method; measurement of copper and zinc was analyzed by AAS method. Iron, copper, cobalt, chromium, manganese and zinc, which were found to be significantly different between the groups, were correlated both with laboratory parameters and among themselves, and the diagnostic performance in predicting the severity of the disease was examined. There was no statistically significant difference between the groups in selenium, magnesium and phosphorus measurements. The amount of iron was found to be lower in the patient group than in the control group. Copper, cobalt, chromium and manganese were found to be higher in the patient group than in the control group. In the ROC analysis, the performance of chromium, copper and zinc in diagnosing severe patients was evaluated as moderate, while the performance of manganese and iron in diagnosing severe patients was evaluated as poor. Cobalt's performance in diagnosing serious patients has been evaluated as unsuccessful. The results of our study made us think that serum chromium, copper and zinc levels in patients with COVID-19 may help predict severe patients. It was predicted that chromium, copper and manganese were positively correlated with inflammation parameters and could increase in inflammation conditions.