Antik medeniyet giysilerinin gelinlik tasarımlarındaki yansımaları ve çağdaş uygulamaları
The repurcussions of ancient civilisation costumes on wedding dress designs and contemporary implementations
- Tez No: 720729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Antik Medeniyet Giysilerinin Gelinlik Tasarımlarındaki Yansımaları ve Çağdaş Uygulamaları" isimli bu çalışma, Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tekstil Anasanat Dalı, Yüksek Lisans Programı' nda tez olarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında Antik Medeniyetler olarak adlandırılan Sümerler, Akadlar, Babil, Asur, Mısır, Antik Girit, Antik Yunan, Antik Roma' ya ait giysiler incelenmiş, çalışmanın sonucunda hem kendi dönemleri, hem çağdaş dönemler için gelinlik önermeleri yapılmıştır. Bu dönemlere ek olarak Antik Medeniyet giysi ve gelinliklerinin Ortaçağ, Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok, Rokoko, dönemlerindeki izlerine de değinilmiştir. Çalışmada Antik Medeniyet giysileri irdelenirken kitap, tez, makale, arkeolojik buluntular, duvar resimleri, rölyefler gibi görsel ve yazılı kaynaklardan faydalanılmıştır. Araştırmanın Antik Medeniyet giysileri ile çağdaş gelinlik modellerinin karşılaştırılarak yorumlandığı bölümde 1988-2021 yılları arasındaki gelinlik ve houte-couture defileleri incelenmiş ve seçilen görseller kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgular ışığında; gelinliğin Antik Medeniyetler'den başlayıp günümüze kadar devam eden toplumların yaşayışlarını, kültürlerini, inanışlarını kişisel zevklerini yansıtan en önemli giysi kabul edildiği ve antik medeniyetlerde kullanılan modellerin günümüz gelinlik modasına esin kaynağı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study named as“ The Repurcussions of Ancient Civilisation Costumes on Wedding Dress Designs and Contemporary Implementations”has been prepared as a thesis in the postgraduate programme at Arel University Social Sciences Institute, Textile and Art Major department. In scope of this study, the costumes belonging to ancient civilisations like Sumerians, Acadians, Babylonians, Assyrians, Egyptians, Ancient Greek, Ancient Rome have been analyzed and as a result of this analysis wedding dress recommendations have been made for these periods as well as the contemporary times. In addition to these periods, the impact of ancient civilisation costumes and wedding dresses on the middle age, Romanesque, Gothic, Renaissance, Baroque, Rococo periods have been addressed as well. In this study while scrutinizing the ancient civilisation dresses; written and visual resources such as books, dissertations, articles, archeological findings, murals, reliefs have been used. In the section where the ancient civilisation costumes have been interpreted and compared to the contemporary wedding dress designs: the wedding dress and houte couture shows between 1988-2021 have been examined and the appropriate visuals from these shows have been used accordingly. In light of the findings of this research; the wedding dress is accepted as the most important coştume that reflects the personal tastes, beliefs, cultures, living ways of societies starting from ancient civilisations and going on up until today and it was concluded that the models used in ancient civilisations are the inspiration of today's wedding dress trends.