Kıbrıs geleneksel el sanatlarında kullanılan motiflerin görsel sanatlar dersinde uygulanması ve değerlendirilmesi
The application of traditional Cypriot handcrafts in the lesson of visual art, application analysis
- Tez No: 350222
- Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Crafts, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada Kıbrıs geleneksel el sanatları hakkında bilgi verilmiştir. Geleneksel sanatların; sanat eğitiminde öğretilmesinde kültürel değerlerin tanınması ve korunması açısından önemi belirtilmiştir.Bu araştırmanın örneklemini Kuzey Kıbrıs Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Doğu Akdeniz İlkokulunda 2006?2007 yılında eğitim gören 5. sınıf, 5 Beyaz ve 5 Kırmızı şubelerindeki öğrenciler oluşturmuştur. Öğrencilerin Kıbrıs el sanatları hakkında bilgilerini artırmak amacıyla Kıbrıs Halk Sanatları Derneği ve uygulama atölyelerine gezi düzenlenmiştir. Gezi sonrası Kıbrıs geleneksel el sanatlarında kullanılan kuş motiflerini, kendi yorum ve beğenilerini katarak, pastel boya tekniği ile uygulama çalışmaları yapmaları sağlanmıştır. Yapılan uygulama çalışmaları çizgisel gelişim özellikleri dikkate alınarak, renk, oran- orantı, kompozisyon ve anlatım yönünden etkileri nitel araştırma yöntemi ile incelenmiştir.Araştırma sonucunda öğrenciler Kıbrıs geleneksel el sanatları hakkında bilgilendirilmiştir. Geleneksel sanatlarda kullanılan motiflerin, K.K.T.C. Görsel Sanatlar dersi öğretim programına eklenmesiyle unutulmaya yüz tutmuş değerlerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmaktadır.Sonuç olarak kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizin, görsel sanat eğitimi yoluyla tanıtılması, eğitimde geleneksel sanatlardan yararlanılması öğrencilerin gelişimlerine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the information about Cypriot handicraft was given. The importance of traditional handicraft was determined in terms of teaching and protecting the cultural values in teaching art.The samples of this research were the students of Eastern Mediterranean Primary school. The students were from the classes of 5 white and 5 red. The time of it was between 2006 and 2007. A tour was organized to the art studios of the Society of Cypriot Folk Art. After the tour, the students were made to use the motives of birds which are in the Cypriot (traditional) Handicraft, in their own work of crayons through their own interpretations. The form of the ideas of the students, and the findings between applications so at the end of the research, the ideas and the knowledge of the students were determined.For the analysis, qualitative analysis was used. At the end of the research, the students were informed about the Traditional Cypriot Handicraft. With the addition of the Traditional Art to the TRNC Visual Art Curriculum, the education of visual art was used to help the values which are nearly forgotten to be alive.As a result, introducing of the values which are nearly forgotten through visual art, and using the traditional art in education help the students to develop.