Yerel popülasyonda anterior gülüş estetiğinin güncel gülüş dizaynları ile karşılaştırılması ve dental eğitimin estetik algısına etkisinin incelenmesi
Comparison of anterior smile aesthetics with current smile designs in the local population and examining the effect of dental education on aesthetic perception
- Tez No: 720764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KÜÇÜK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı, dişlerin birbirleriyle oranlarını değerlendirmek ve bunları güncel gülüş dizaynında kullanılan oranlar ile karşılaştırmak ve dental eğitimin estetik algısına etkisini değerlendirmek olarak belirlendi. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya yaşları 18 ile 30 arasında değişen toplam 400 Marmara Üniversitesi diş hekimliği öğrencisi (200 erkek ve 200 kadın) katıldı. Standardize edilmiş gönüllüler frontal açıdan çekildi. Maksiller santral kesici dişin genişliği ve uzunluğu, maksiller lateral ve köpek dişlerinin genişliği Adobe Photoshop CS6 yazılımıyla ölçüldü. Ölçülen oranlar ile belirlenen estetik parametreler arasındaki farklar tek örneklem t testi ile değerlendirdi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this clinical study was to evaluate the ratios of teeth with each other and compare them with the rates used in current smile design and to evaluate the effect of dental education on aesthetic perception. Materials and Methods: A total of 400 Marmara University dentistry students (200 men and 200 women) aged between 18 and 30 participated in the study. Standardized photoghraphs were taken from the frontal angle. The width and length of the maxillary central incisor, the maxillary lateral, and the pronounced width of the canine teeth were measured with Adobe Photoshop CS6 software. The differences between the measured ratios and the aesthetic parameters determined were evaluated by a single sample t test.