Doğum ve çocuk hastanesine başvuran loğusaların fiziksel/fonksiyonel durumlarının belirlenmesi
Determination of the physical/functional conditions of patients applying to the math and children's hospital
  1. Tez No: 720823
  2. Yazar: EMİNE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doğum sonrası dönem, yenidoğanın doğumundan sonra annenin üreme organlarının gebelik öncesi durumuna döndüğü ilk altı hafta olarak nitelendirilir. Doğum sonrası dönemde, vücudun gebelik öncesi durumuna dönmesi sırasında anne fizyolojik ve psikolojik değişimler yaşar. Doğum sonrası dönemde iyileşmeyi sağlamak anne, bebek ve aile için önemlidir. Bu dönemde kadının, fizyolojik ve fonksiyonel özelliklerinin değerlendirilmesi, yenidoğanın bakımını da içeren bir bakım verilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kadınların doğum sonu fiziksel/fonksiyonel durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipte yapılan bu araştırmanın evrenini Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne 1 Kasım 2019 - 1 Şubat 2020 tarihlerinde başvuran, 6 hafta-6 ay arası bebeği olan 8433 anne oluşturmuş, 900 anne örnekleme alınmıştır. Veriler sosyodemografik veri toplama formu ve doğum sonu fonksiyonel durum envanteri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayısal değişkenler için ortalama±standart sapma, min-maks değerleri, kategorik değişkenler için ise sayı ve yüzde değerleri verilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS paket programı kullanılmış ki-kare (X2) testi uygulanmış ve p0.05).
Özet (Çeviri)
The postpartum period is characterized as the first six weeks after the birth of the newborn, when the reproductive organs of the mother return to their pre-pregnancy state. In the postpartum period, the mother experiences physiological and psychological changes as the body returns to its pre-pregnancy state. Ensuring recovery in the postpartum period is important for mother, baby and family. In this period, it is necessary to evaluate the physiological and functional characteristics of the woman and to give a care that includes the care of the newborn. This study was conducted to determine the postpartum physical/functional status of women. The universe of this descriptive-cross-sectional study consisted of 8433 mothers who had babies between 6 weeks and 6 months, who applied to Gaziantep Cengiz Gökçek Gynecology and Childhood Hospital Pediatrics Polyclinics between 1 November 2019 and 1 February 2020, and 900 mothers were sampled. . Data were collected using sociodemographic data collection form and postpartum functional status inventory. In the evaluation of the data, mean±standard deviation, min-max values were given for numerical variables, and number and percentage values were given for categorical variables. For statistical analysis, SPSS package program was used and chi-square (X2) test was applied and p0.05).