Yapay beyin omurilik sıvısında kokainin ve ana metaboliti benzoilekgoninin sıvı kromatografisi ardışık kütle spektrometresi yöntemiyle belirlenmesi
Determination of cocaine and its main metabolite benzoylecgonine in artificial cerebrospinal fluid by liquid chromatography tandem mass spectrometry method
- Tez No: 720853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Forensic Medicine, Chemistry, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Beyin omurilik sıvısı (BOS), postmortem toksikolojinin kan ve idrara alternatif matrisler arayışıyla kıymetli bir vücut sıvısı haline gelmiştir. Adli toksikoloji açısından sıvı kromatografisi-ardışık kütle spektrometresi (LC-MS/MS) ile kantitatif analize imkan veren BOS, kana alternatif vücut sıvısı oluşuyla analizlerde tamamlayıcı sonuçlar verebilmektedir. BOS numunesi ile yapılacak analizlerin yöntem geliştirilmesinde, gerçek BOS numunesi kullanmadan gerçek sıvıya vekil niteliğinde yapay BOS (yBOS) sıvısı ile araştırmalar yapılmaktadır. Kokain, keyif almak için kullanılan ve kullanımı her geçen gün artan yasa dışı bir alkaloiddir. Beyne olan etkisi nedeniyle bağımlılığı yüksek bir madde olan kokainin; kullanım türüne, vücuda alım yoluna, kişinin metabolizasyonuna ve kullanım sıklığına bağlı olarak vücut sıvılarında bulunabilirliği farklıdır. Bu nedenle toksikolojik analizlerde kokain tespit ve tayinine dair farklı vücut sıvılarında daha hassas yöntemler geliştirmeye karşı ilgi artmıştır. Bu nedenle bu çalışmada gerçek numuneye en yakın haliyle hazırlanmış yBOS içerisinden kokaini ve ana metaboliti benzoilekgonini tespit ve tayin edebilmek için katı faz ekstraksiyon (SPE) yöntemi kullanılarak sıvı kromatografisi-ardışık kütle spektrometresi (LC-MS/MS) sistemi ile hassasiyeti ve verimliliği yüksek analitik yöntem geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalarla kokain için metanol çözücüsünde 9 noktalı 0,2-100 ng/mL aralığında kalibrasyon grafiği çizdirilmiş r2 değeri 0,999 bulunmuştur. Kokainin ana metaboliti benzoilekgonin için ise 8 noktalı 0,5-100 ng/mL aralığında ve r2 değeri 0,999 olan kalibrasyon grafiği çizdirilmiştir. Metanol çözücüsüne ilaveten, matris etkisiyle daha doğru sonuçlar alabilmek adına yBOS numunesi ile de kalibrasyon grafiği çizdirilmiştir. Kokain için yBOS matrisinde 7 noktalı 0,5-50 ng/mL aralığında kalibrasyon eğrisi çizidirilmiş ve r2 değeri 0,998 bulunmuştur. Benzoilekgonin için ise yine 7 noktalı 0,5-50 ng/mL aralığında ve r2 değeri 0,998 olan kalibrasyon grafiği çizdirilmiştir. Kokain ve benzoilekgonin için metanol içerisinde elde edilen LoQ değerleri her ikisi için de 0,05 ng/mL bulunurken yBOS matrisi içerisinde sırasıyla 0,1 ng/mL ve 0,05 ng/mL bulunmuştur. Belirlenen SPE yöntemiyle 3 farklı konsantrasyonda 6 tekrarlı yapılan tekrarlanabilirlik ve 7 gün sonrasındaki ara kesinlik çalışmalarının sonuçlarında yüzde bağıl standart sapma (%RSD) değeri
Özet (Çeviri)
Cerebrospinal fluid (CSF) has become a valuable body fluid as postmortem toxicology seeks alternative matrices to blood and urine. CSF, which allows quantitative analysis with liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) in terms of forensic toxicology, can give complementary results in analyzes as it is an alternative body fluid to blood. In the development of the method for the analysis to be made with the CSF sample, researches are carried out with artificial CSF (aCSF) fluid as a substitute for the real fluid, without using the real CSF sample. Cocaine is an illegal alkaloid that is used for pleasure and its use is increasing day by day. Cocaine, which is a highly addictive substance due to its effect on the brain; the availability in body fluids is different depending on the type of use, route of intake, metabolism of the person and frequency of use. Therefore, there has been increased interest in developing more sensitive methods for the detection and determination of cocaine in different body fluids in toxicological analyses. For this reason, in this study, in order to detect and determine cocaine and its main metabolite benzoylecgonine from aCSF prepared in the closest form to the real sample, LC-MS/MS system using solid phase extraction (SPE) method with high sensitivity and efficiency method has been developed. The r2 value was found to be 0,999, with the calibration graph drawn in the range of 0,2-100 ng/mL with 9 points in methanol solvent for cocaine. For benzoylecgonine, the main metabolite of cocaine, a calibration chart was drawn with an 8-point range of 0,5-100 ng/mL and an r2 value of 0,999. In addition to the methanol solvent, a calibration graph was drawn with the aCSF sample in order to get more accurate results with the matrix effect. A calibration curve was drawn for cocaine in the range of 0,5-50 ng/mL with 7 points in the aCSF matrix and the r2 value was found to be 0,998. For benzoylecgonine, a 7-point calibration chart was drawn in the 0,5-50 ng/mL range and with an r2 value of 0,998. For cocaine and benzoylecgonine, the LoQ values obtained in methanol were 0,05 ng/mL for both, while 0,1 ng/mL and 0,05 ng/mL were found in the aCSF matrix, respectively. In the results of the reproducibility and intermediate precision studies performed with 6 replications at 3 different concentrations with the determined SPE method, the percent relative standard deviation (%RSD) value was