Bazı ornitolojik etkinliklerin öğrencilerin ornitolojik bilgi ve fen dersi ile çevreye yönelik algılarına etkisi
The effects of some ornithological activities on students' perceptions of the ornithologic knowledge and science course and the environment
  1. Tez No: 720867
  2. Yazar: HİKMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR KİRAZLI, PROF. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada hazırlanan ornitolojik etkinliklerin öğrencilerin fen dersi ve çevre algılarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Bolu ili Dörtdivan ilçesi Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulunda yedinci sınıfta öğrenim gören, gönüllülük esasına dayanarak katılım sağlayan 20 kız öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma destekli nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacı ile öğrencilerin ornitolojik bilgilerini ölçmek için ornitoloji bilgi testleri ve çevre algılarındaki değişimi ölçmek için yarı yapılandırılmış sorular kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ornitoloji etkinlikleri örneklem grubuna uygulanmış ve arazi çalışmaları yapılarak uygulamalı eğitimler gerçekleştirilmiştir. Deney yapma, anlatma, dramatizasyon, oyun oynama, gezi ve gözlem yapma, analoji kullanma gibi öğretim yöntem ve teknikleri çalışmada kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; hazırlanan ornitoloji etkinliklerinin örneklem grubun ornitoloji bakış açısı ve bilgilerini, fen dersi ve çevre algılarını artırdığı, yapılan etkinliklerin sadece öğrenciyi etkilemediğini çevrelerinde bulunan bireylerin de kuşlara karşı bakış açısının değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar çerçevesinde araştırmacılara, program geliştirme uzmanlarına ve öğretmenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the effects of ornithological activities prepared on students' perceptions of science lesson and environment. The study was carried out on 20 female students studying in the seventh grade of Yunus Emre Imam Hatip Secondary School in the town of Dörtdivan in Bolu in the 2018-2019 academic year and participating on a voluntary basis. In the study, qualitative research supported quantitative research method was used. In the study, ornithology knowledge tests were used to measure the ornithological knowledge of the students in order to collect data and semi-structured questions were used to measure the change in environmental perceptions. Ornithology activities developed by the researcher were applied to the sample group and applied trainings were carried out by conducting field studies. Teaching methods and techniques such as experimenting, narrating, dramatization, playing games, making trips and observations, using analogies were used in the study. According to the findings obtained in the research; the ornithology perspective and knowledge of the sample group of the ornithology activities prepared, increases the perception of science lesson and environment, it has been concluded that the activities carried out not only affect the students, but also the perspective of the individuals around them towards birds. Within the framework of the results, suggestions were made to researchers, curriculum development experts, and teachers.