Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) kapsamında elektronik sözleşmelerin kurulması
Formation of electronic contracts under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG)
- Tez No: 720870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın konusunu Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) kapsamında elektronik sözleşmelerin kurulması oluşturmaktadır. Tezimizin kapsamı milletlerarası düzeyde tacirler arasındaki taşınır mal satım sözleşmelerinin CISG'ye tabi olması ve kurulması aşamasında irade beyanlarının elektronik iletişim araçlarıyla iletilmesi ile sınırlandırılmıştır. Bu kapsamda ilk bölümde CISG'nin tanımı, amacı, kapsamı, uygulama alanı ve yorumlanması ele alınmıştır. İkinci bölümde elektronik ticaret ve elektronik sözleşmeler incelenmiş ve türleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmamızın ana konusunu teşkil eden CISG kapsamında elektronik sözleşmelerin kurulması detaylandırılmış olup; icap ve kabul beyanları, icabın ve kabulün geri alınması, icaptan vazgeçilmesi, sözleşmenin kurulma anı, teknik ve hukuki yapıları ile birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of this study is formation of electronic contracts under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG). The scope of our thesis is limited to transmission of declarations of intention by electronic media at the stage of formation of chattel goods sales contracts between international traders under the CISG. Within this framework, in the first chapter, definition, purpose, scope, sphere of application and interpretation of the CISG have been discussed. In the second chapter, electronic commerce and electronic contracts have been examined and their types have been explained. In the third chapter, formation of electronic contracts under the CISG, which is the main subject of our study has been detailed; offer and acceptance declarations, withdrawal of offer and acceptance, revocation of offer, moment of formation of contract, conjunction with their technical and legal structures have been examined.