Bambu ve pamuk elyafından üretilen havlu kumaşların kullanım özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of terryclothes which are made up with bamboo and cotton fiber in point of usag
- Tez No: 279517
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmada havlu kumaş üretiminde son yıllarda bambu elyafının gündemde oluşu ile bir çok kullanım alanında olduğu gibi havlu kumaş üretiminde de tercih edilmesinden dolayı bambu elyafından ve pamuk elyafından üretilen havlu kumaşların başlıca kullanım özelliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmuş, bu nedenle %100 bambu ipliğinden ve %100 pamuk ipliğinden üretilmiş ham ve boyalı havlu kumaşların yumuşaklık, su emicilik (hidrofilite), anti-bakteriyel ve boyalı havlu kumaşların yıkamaya karşı renk haslığı ve özelliklerinin tespit edilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmanın evreni %100 bambu ipliği ve %100 pamuk ipliğinden üretilmiş havlu kumaşlardır. Araştırma kapsamına Kocaer Tekstil A.Ş. işletmesinde üretilen, kontrol değişkeni olarak belirlenen iplik ve kumaş üretim parametreleri aynı olan bir partiden tesadüfi yöntemle alınan 12 adet bambu, 12 adet pamuk olmak üzere 24 adet ham havlu kumaş ve 12 adet bambu, 12 adet pamuk olmak üzere 24 adet boyanmış havlu kumaş kullanılmıştır. Her bir test, bir havlu kumaşın farklı bölümlerinden 2'şer adet alınan 24 numune üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen verilerin ortalama değerleri SPSS 11.5 istatistik programında elde edilmiştir. Ham ve boyalı havlu kumaşların yumuşaklık, su emicilik ve anti-bakteriyellik değerlerine ilişkin verilere One-way Anova testi uygulanmış, bulgular 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Pamuk ve bambu elyafından üretilen boyalı havlu kumaşların yıkamaya karşı renk haslığı değerlerine ilişkin verilere Mann Whitney U testi uygulanmış, bulgular 0,01 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda bilinen lif özellikleri doğrultusunda %100 bambu ipliğinden üretilmiş havlu kumaşların yumuşaklık, su emicilik ve anti-bakteriyellik değerlerinin anlamlı farkla yüksek olduğu, yıkamaya karşı renk haslık değerinin ise pamuk ipliğinden üretilmiş havlu kumaşlardan anlamlı farkla düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the survey, it has been seen a problem that bamboo fiber has been on the agenda as much as raw cotton in the production of terrycloth in recent years; therefore, it has been aimed at the determination of terrycloth?s features made up with 100% bamboo yarn and 100% cotton yarn such as softness, hidropihilite, colourfastness against washing up, and antibacterial and the evaluation as contrastive.Total field under survey is terryclothes made up with 100% bamboo yarn and 100% cotton yarn. As a sample, 24 raw terryclothes( half of them bamboo and half of them cotton ), and 24 dyed terryclothes (half of them bamboo and half of them cotton ) were used. Terryclothes made up with bamboo yarn and cotton yarn whose yarn number, closeness, dye method, and finish features are same and which are produced in Kocaer Textile Co. and which are determined as the control parameter have been taken into survey. Every test was done on 24 samples which were taken two each from one terrycolth?s different parts.The average value of obtained data at the result of the survey, and the results of Mann Whitney U test have been taken in SPSS 11.5 statistic program, findings have been evaluated at 0,01 expressiveness level. One-way Anova test was applied to the data of softness, hidropihilite and antibacterial values of raw and dyed terryclothes. Results were evaluated on 0,05 level of meaningfulness. Mann Whitney U test was applied to the data of colourfastness against to washing-up of dyed terryclothes which are made up with cotton and bamboo fiber.Results were evaluated on 0,01 level of meaningfulness.As a result of the survey, it has been determined that softness, hidropihilite, and antibacterial values of terryclothes made up with 100% bamboo yarn are high, the value of colourfastness against washing up is also lower than terryclothes made up with cotton yarn.