Gastronomik bir değer olan mısır (Zea mays L.)'ın stres altında mikrotübül hücre iskeleti davranışı
Microtubule cytoskeletal behavior of maize (Zea mays L.) as a gastronomic value under stress.
  1. Tez No: 720912
  2. Yazar: EMRE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Biology, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zea mays L. bitkisinin kökleri sırasıyla 50, 100, 300, 500 mM NaCI ile muamele edilmiş tuz stresine maruz bırakılan mısır bitkisinin 1,5 cm olan kökleri fikse edildi ve % 70 alkolde saklandı. Daha sonra % 70 alkoldeki mısır köklerine kesit alınabilmesi için parafin yöntemi uygulandı ve 3-4 μm boyutunda kesitler elde edildi. Elde edilen kesitlere DAPI (4-6-diamidino-2-fenilindol) boyama yöntemi uygulandı. Floresan mikroskobunda 365 nm dalga boyunda incelenen 50, 100, 300, 500 mM NaCI ile muamele edilen mısır kök doku hücrelerinde kromatin yogunlaşması, şekilleri bozulan nukleuslar ve sitoplazma büzülmesi görüldü. PHÖ belirtileri gösteren mısır kök dokusu hücrelerine PHÖ sırasında DNA'da gerçekleşen kırıkları in situ olarak gösterebilmek için TUNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling: İn situ uç işaretleme yöntemi) analizi uygulandı. TUNEL analizi yöntemi uygulanan mısır kök dokusu kesitleri 490 nm dalga boyunda yeşil ışıma veren floresan mikroskobunda fotoğraflandı. DAPI boyama ve TUNEL analizi yönteminde elde edilen bulgular ile mısır kök dokusu hücrelerinin PHÖ'ye uğradığı tespit edildi. PHÖ öncesi ve sonrasında mısır kök dokusu hücrelerinin mikrotübül organizasyonu florasan mikroskop ile incelendi. PHÖ'den önce mikrotübüllerin hücre çeperine paralel uzandıkları, nukleus ve vakuolün etrafında toplandıkları görülürken PHÖ sırasında mikrotübül organizasyonunun nukleus ve vakuolün etrafında kümelenme, bölgesel kalınlaşma ve rastgele bir dağılım sergiledikleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The roots of Zea mays L. plant were treated with 50,100,300,500 mM NaCl, respectively. 1-1.5 cm roots of Zea mays L. plant exposed to salt stress were fixed and stored in 70% alcohol. Then, paraffin method was applied to section the corn roots in 70% alcohol and 4 μm sized sections were obtained. DAPI (4-6-diamidino-2-phenylindole) analysis method was applied to the sections obtained. Chromatin condensation, deformed nuclei and cytoplasmic shrinkage were observed in corn root tissue cells treated with 50,100,300,500 mM NaCl, which were examined at a wavelength of 365 nm under fluorescence microscope. TUNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling: In situ end labeling method) analysis was applied to maize root tissue cells showing PCD symptoms in situ to show DNA breaks during PCD. Corn root tissue sections, on which TUNEL analysis method was applied, were covered with a coverslip and covered with a coverslip, and the sections were photographed under a fluorescent microscope with a green glow at 490 nm. With the findings obtained in the DAPI analysis and TUNEL analysis method, it was determined that the corn root tissue cells were exposed to PCD. Microtubule organization in corn root tissue cells, which was examined with a fluorescent microscope, was examined before and after PCD. It was observed that microtubules extend parallel to the cell wall and gather around the nucleus and vacuole before PCD. It was determined that they exhibited clustering, regional thickening and a random distribution around the nucleus and vacuole in microtubule organization during PCD.