Working in prison: Subjective and professional experiences of psychologists from a psychoanalytic perspective
Cezaevinde çalışmak: Psikanalitik açıdan psikologların öznel ve mesleki deneyimleri
  1. Tez No: 720913
  2. Yazar: GÜLSEREN SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, cezaevinde çalışmış psikologların mesleki ve öznel deneyimlerini keşfetmeyi, tanımlamayı ve bu deneyimleri psikanalitik bir bakış açısıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda nitel araştırma seçilmiştir. Daha önce cezaevinde çalışmış altı psikolog ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Tematik analizin sağladığı semantik ve gizil düzey analizleri kullanılmıştır. Semantik analiz sonucunda ortaya çıkan temalar: (1) cezaevinde çalışmayı tercih etme faktörleri, (2) yakınlarının cezaevinde çalışmaya tepkileri, (3) hem zorlayıcı hem de ödüllendirici deneyim, (4) sadece psikolog olmaktan farklı ve (5) cezaevinde çalışmanın artçı etkisi. Gizli analiz sonucunda ortaya çıkan temalar: (1) mahkûmla özdeşleşme, (2) Başka'yı dahil etme ihtiyacı, (3) mahkûmun aktarımına ilişkin hususlar ve (4) psikoloğun karşı aktarımına ilişkin hususlar. Bu sonuçlar suçluluk, özdeşleşme ve mesafelenme temelinde Lacanyen psikanalitik teoriden hareketle tartışılmış ve Türkiye bağlamıyla ilgili gelecekte yapılacak çalışmalara temel oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore and describe the professional and subjective experiences of psychologists who had worked in prison, as well as to analyze these experiences from a psychoanalytic perspective. For this purpose, qualitative research was chosen. Semistructured interviews were conducted with six psychologists who had previously worked in prison. The semantic and latent level analyzes provided by thematic analysis was used. The themes that emerged as a result of semantic analysis are (1) factors for choosing to work in prison, (2) reactions of the close others to working in prison, (3) both challenging and rewarding experience, (4) different than just being a psychologist, and (5) after-effect of working in prison. The themes that emerged as a result of the latent analysis are (1) identification with the inmate, (2) the need to involve the Other, (3) issues related to the transference of the inmate, and (4) issues related to the countertransference of the psychologist. These results were discussed from the Lacanian psychoanalytic theory based on guilt, identification, and remaining distant position and formed a basis for future studies regarding the Turkish context.