Üniversite öğrencilerinde beş faktör kişilik özelliklerinin yaşam doyumu ve depresyon belirtileriyle arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between life satisfaction and depression symptoms of five factors in university students
- Tez No: 720943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada kişilik özelliklerinin yaşam doyumu ile depresyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri yaşam doyumu ve depresyon, bağımsız değişkeni ise kişilik özellikleridir. Araştırma kapsamında üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri, depresyon ve yaşam doyumlarının cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenleri bakımından da bir farklılaşmanın olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırmaya, 307'si (%71,7) kadın ve 121'i (%28,3) erkek olmak üzere toplam 428 üniversite öğrencisi katılmıştır. Yapılan çalışmada genel tarama modelleri kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, diğer değişkenler için ise“Beck Depresyon Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”kullanılmıştır. Kişilik özelliklerinin yaşam doyumu ve depresyonu ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine to what extent personality traits predict life satisfaction and depression. The dependent variables of the study are life satisfaction and depression, and the independent variable is personality traits. Within the scope of the research, it was also examined whether the personality traits, depression and life satisfaction of university students differed significantly in terms of gender and education level variables. A total of 428 university students, 307 (71.7%) female and 121 (28.3%) male, participated in the research. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Personal Information Form”was used as a data collection tool to reach the demographic information of individuals. In addition,“Beck Depression Scale”,“Satisfaction with Life Scale”and“Adjective-Based Personality Test”were used. Multiple regression analysis was performed to determine to what extent personality traits predict life satisfaction and depression.