Eğitim sürecinde Tıp fakültesi öğrencilerinin psikolojik özelliklerinin mühendislik fakültesi öğrencileri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
In the educational process comparative examination of the psychological traits of medical faculty students with engineering faculty students
  1. Tez No: 853436
  2. Yazar: SEVİL TEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜLİN EVİNÇ, PROF. DR. ORHAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, tıp ve mühendislik fakülteleri öğrencilerinde temel kişilik özelliklerinin, duygusal zekâ faktörlerinin, yaşam doyumlarının düzeyleri ve sorunlarla başa çıkma yöntemleri incelenmiştir. Farklı iki alan olan sağlık ve teknoloji alanlarında ki bu iki fakülte eğitim süreçleri ve eğitimde kullanılan materyaller olmak üzeri birçok anlamda birbirinden ayrışmaktadır. Bu araştırmada farklı fakültelerde eğitim alan benzer bilişsel özelliklere sahip bu öğrencilerin psikolojik özelliklerinin düzeyleri ve eğitim sürecinin bu özelliklere olası etkileri açısından farklılıklar olup olmadığı değerlendirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin psikolojik özelliklerinin okul başarıları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu doğrultuda farklı iki fakülte eğitimi ile öğrencilerin psikolojik özelliklerinin ilişkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tarama modelinde olan araştırma Hacettepe Üniversitesi'nde 2021-2022 eğitim öğretim yılında Tıp Fakültesi 1. ve 5. sınıf ile Mühendislik Fakültesi'ne bağlı Bilgisayar, Elektrik-Elektronik ve Yapay Zekâ Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görmekte olan 1. ve 4. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Çalışma 1563 öğrenciden 341'inin gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği, Baş Etme Yolları Ölçeği kullanılmıştır. Veriler anket yöntemiyle, elektronik olarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of basic personality traits, emotional intelligence factors, life satisfaction and coping styles of students of medical and engineering faculties were researched. Medical and engineering faculties, which are based on two different scientific fields, differ from each other in many aspects such as educational processes and materials used in education. In this research, it was explored whether there were differences in the levels of psychological traits of these students with similar cognitive skills studying at two different faculties and the possible effects of the educational process on these traits. The relationship between students' psychological traits and their school achievement was probed. In this way, the relationship between the education of two different faculties and students' psychological traits was examined in detail. The study, which is a survey research, includes the 1st and 5th graders of the Faculty of Medicine and the 1st and 4th graders studying in the Computer, Electrical-Electronic and Artificial Intelligence departments of the Faculty of Engineering at Hacettepe University in the 2021-2022 academic year. It was carried out with the voluntary participation of 341 out of 1563 students.“Basic Personality Traits Scale, Life Satisfaction Scale, Emotional Intelligence Trait Scale, Coping Styles Scale”were used in it. Data were collected electronically using the questionnaire method and analyzed with SPSS program.