E-pazarlama yöneliminin ihracat performansı üzerine etkisi: Gaziantep ilinde bir araştırma
Effects of e-marketing orientation on export performance: A research in Gaziantep
- Tez No: 320037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı stratejik yönelimlerin birbirleri arasındaki ilişkileri incelerken bu ilişkilerin, işletmelerin ihracat performansları üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada stratejik yönelimler Pazar, E-Pazarlama, Girişimcilik (Girişimsel), Teknoloji yönelimleri olarak dört başlıkta incelenmiştir. Konuyla ilgili veriler Gaziantep'te çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve ihracat yapan işletmelerden toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda pazar, e-pazarlama ve girişimcilik yönelimlerinin firmaların ihracat performansı üzerinde etkilerinin olduğunu gösteren istatistiki bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ve sonuçlar tartışılmış ve araştırmacılar ile firma yöneticilerine öneriler son bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of of this research is examining the relationship between strategic orientations to each other. At the same time these relations is to evaluate the effects on a firm export performance. In this research, Strategic orientations were examined under four topics, Market Orientation, E-Marketing Orientation, Entrepreneurship (Entrepreneurial) Orientation, Technology Orientation. The data on the subject were collected from various sectors and enterprises that export in Gaziantep. The data obtained from the research have been evaluated by correlation and regression analysis. Result of the analysis of marketing, e-marketing and entrepreneurship, statistical results indicate that the effects of orientation on export performance has been achieved. The findings and recommendations of company managers and researchers results were discussed and presented in the final chapter.