Ev dışı tüketim sektöründe endüstriyel satın alma kararında tedarikçi firma itibarının müşterinin algıladığı değer üzerindeki etkisi: Hızlı tüketim ürünleri üzerine İstanbul'da bir araştırma
The effect of supplier reputation on customer perceived value in industrial buying decision in out-of-home consumption sector: A research on fast-moving consumer goods in İstanbul
  1. Tez No: 720950
  2. Yazar: FURKAN EŞMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma çerçevesinde, ev dışı tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünlerinin müşterileri konumunda bulunan endüstriyel tüketiciler nezdinde tedarikçi firma itibarının algılanan müşteri değeri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için, İstanbul ilinde ev dışı tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünlerinin endüstriyel tüketicisi olan 212 endüstriyel firmanın satın alma personeli ile 15 Eylül 2021 ile 15 Aralık 2021 tarihlerinin arasında bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Nguyen vd. (2001) tarafından geliştirilip Özkan-Tektaş (2009) tarafından Türkçe diline uyarlanan dört maddelik Tedarikçi Firma İtibarı Ölçeği ve Dwivedi vd. (2012) tarafından geliştirilip Cengiz (2019) tarafından Türkçe diline uyarlanan 12 madde ve 3 alt boyuttan oluşan Algılanan Müşteri Değeri Ölçeği kullanılmıştır. Gerçekleştirilen hipotez testleri sonucunda, tedarikçi firma itibarının algılanan müşteri değeri üzerinde pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, it is aimed to examine the effect of supplier reputation on customer perceived value in terms of industrial consumers who are the customers of fast-moving consumer goods in out-of-home consumption sector. Thus, a survey was conducted on buying personnel of 212 industrial consumers who are the industrial customers of fast-moving goods in out-of-home consumption sector in Istanbul between 15th September 2021 and 15th December 2021. In the research, Supplier Reputation Scale with four statements developed by Nguyen et al. (2001) and adapted into Turkish by Özkan-Tektaş (2009), and Customer Perceived Value Scale with 12 statements and 3 dimensions developed by Dwivedi et al. (2012) and adapted into Turkish by Cengiz (2019) were used. As the result of conducted hypothesis tests, it is found that supplier reputation has positive, in mid-level and significant effect on customer perceived value.