Müşterekler siyaseti bağlamında alternatif enerji temin modelleri: Yenilenebilir enerji kooperatifleri
Alternative energy supply models in the context of the commons politics: Renewable energy cooperatives
- Tez No: 720949
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
2007-2008 ekonomik krizinin çözümü olarak görülen daha çok neoliberalleşme hareketi sadece ekonomi alanında dönüşümlere yol açmamış, siyasi, toplumsal ve ekolojik alanlara da sirayet etmiştir. Ekonomik krize çözüm olarak getirilen bu yapının toplumsal ve ekolojik krize yol açtığı açıkça görülmektedir. Mevcut olan ekolojik krizi daha da derinleştirmemek adına, hem var olan doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin alternatif enerji temin modelleriyle sağlanması, hem toplumsal olarak bir araya gelme mecralarının kuvvetlendirilmesi ve bunun da yeni bir ilişki modeli olan müşterekler siyaseti ile üretilmesi bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın temel hedefi; var olan piyasa – devlet ilişkisi üzerinden yürütülen ve müşterek olmayan yapının içerisinde gizli kalmış, gömülü müşterekleri kooperatifleşme ile ortaya çıkarmaktır. Bunu yaparken de araç olarak; doğal müşterekleri korumak adına, sürdürülebilir enerji dönüşümünü gerçekleştirmede müşterek bir yol olan yenilenebilir enerji kooperatifleri alternatif enerji temin modeli sunulmuştur. Çalışmadaki tüm bulgular değerlendirildiğinde, içinde bulunulan ekolojik krizden, yenilenebilir enerji kaynaklarını kolektif ve kooperatifleşmiş şekilde kullanarak çıkmak, çalışmada bulunan bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The neoliberalization movement, which is seen as the solution to the 2007-2008 economic crisis, has not only led to transformations in the field of economy but also spread to political, social, and ecological fields. It is clearly seen that this structure, which was brought as a solution to the economic crisis, has led to a social, and ecological crisis. In order not to deepen the existing ecological crisis, both ensuring the sustainability of existing natural resources with alternative energy supply models, strengthening the social gathering channels, and producing this with the policy of commons, which is a new relationship model, and this is consists of the subject of the thesis. The main objective of the study; It is to reveal the buried commons, which are carried out over the existing marked-state relationship, and which are hidden in the non-common structure, through cooperatives. While doing this, as a tool; In order to protect the natural commons, an alternative energy supply model of renewable energy cooperatives has been presented, which is a joint way to realize the sustainable energy transition. When all the findings in the study are evaluated, it is a resault of the study to get out of the current ecological crises by using renevable energy sources in a collective and cooperative manner.