Türkiye'de ve dünyada inovasyon süreci ve teorik arka planı
Innovation process and theoretical background in Turkey and the world
- Tez No: 720959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Rekabet ortamlarının etkisiyle günümüzde örgütlerin faaliyetlerini sürdürmeleri, rekabet güçlerini artırmalarına bağlı olmaktadır. Bu durum örgütleri, farklılık ve yenilik yaratan inovasyon çalışmalarına yönelmeye itmektedir. Örgütsel seviyede gerçekleşen Inovasyon, örgütler içerisinde gerçekleşen Inovatif kültür ile pozitif orantılı seyrettiği düşünülmektedir. Örgütlerde Inovatif düşüncelerin hazırlanmasına neden olan Inovatif örgüt kültürü de, güçlü bir idari yönetim desteği ile meydana gelmektedir. Büyük oranda sağlanan bu destekle, örgütsel vizyonun, misyonun ve stratejik planın belirlenmesinde etkili bir göreve sahip olan yenilikçi liderler tarafından sunulmaktadır. Tüketiciler pazar ortamında, her gün farklılıklar ve yenilikler aramaktadırlar. Bu nedenle bir şirketin rakipleriyle rekabet edebilmesinin ilk önceliği de, sürekli kendini güncellemesidir. Tüketici beklentilerini tahmin etmek, tüketicilerin satın alma davranışlarındaki sosyal, psikolojik, kişisel faktörleri belirlemek ve bu faktörleri stratejik avantajlara dönüştürmek, şirketler için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Inovasyonla ilgili kavramsal çerçeveler ve literatürden bilgiler verilmektedir. Türkiye'de Inovasyon süreci tarihsel olarak; cumhuriyet tarihinin ilk yıllarından itibaren başlayarak kalkınma planları başlıklar halinde anlatılmaya çalışılmıştır. Araştırma-geliştirmenin (Ar-Ge) önemine, amaçlarına, faaliyetlerine yer verilerek, teknolojide bilim ve teknolojiden değer yaratma konuları ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'de Inovasyonun gelişimi ve yatırımlar hakkında bilgiler verilmiş olup; araştırma sonucu elde edilen veriler özetlenerek, öneriler dile getirilmiştir. Diğer yandan dünyada ulusal kalkınmanın temel dinamiği olan Inovasyon sürecindeki teknolojik gelişmeler, Inovasyon çeşitleri ve iktisat öğretilerinde Inovasyon yaklaşımları ve Joseph Alois Schumpeter'in Inovasyon üzerine görüşleri ifade edilmeye çalışılmış ve bu konu hakkındaki araştırmalarına yer verilmiştir. Son olarak da genel bir değerlendirme yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the influence of competitive environments, the continuation of the activities of organizations today depends on increasing their competitiveness. This situation pushes organizations to turn to innovation studies that create difference and innovation. Innovation realized at the organizational level is thought to be positively proportional to the innovative culture realized within organizations. Innovative organizational culture, which causes the preparation of innovative ideas in organizations, also occurs with a strong administrative management support. This support is largely provided by innovative leaders who have an influential role in defining the organizational vision, mission and strategic plan. In the market environment, consumers are looking for differences and innovations every day. For this reason, the first priority for a company to compete with its competitors is to constantly update itself. Estimating consumer expectations, identifying social, psychological and personal factors in consumers' purchasing behavior and transforming these factors into strategic advantages are of great importance for companies. In this study, conceptual frameworks about innovation and information from the literature are given. Development plans of the innovation process in Turkey since the early years of our history and the republic has been explained under headings. The importance, aims and activities of research and development (R&D) are included, and the issues of creating value from science and technology in technology are discussed. In addition, information is given about the development of innovation and investments in Turkey. The data obtained as a result of the research were summarized and suggestions were expressed. On the other hand, technological developments in the innovation process, which is the main dynamic of national development in the world, innovation types and innovation approaches in economics teachings and Joseph Alois Schumpeter's views on Innovation are tried to be expressed and his researches on this subject are included. Finally, suggestions were made with a general evaluation.