Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin bildirim yolu ile sona erdirilmesi
The termination of residential and roofed workplace lease contract by notice
- Tez No: 720960
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda yer verilen konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin bildirim yoluyla sona ermesi, TBK' nın 347, 348 ve 349. maddeleri açısından incelenmiştir. Maddelerin daha iyi anlaşılması ve uygulama alanının belirginleşmesi adına ilk olarak geçmişten günümüze kadar konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerine ilişkin tüm düzenlemelerin üzerinden geçilmiş, madde metinlerinde geçen kavramlar, hem tanım ve örneklerle hem de Yargıtay kararları ve doktrin görüşleri çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte 6098 sayılı kanun ile getirilen yenilikler üzerinde durularak kısmen GKHK' ya paralel kısmen yeniliklerin getirildiği bildirim yolu ile kira sözleşmesinin sona ermesi hususuna giriş yapılmıştır. Konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmelerinin uygulama alanı, genel hatları ile açıklanmasının akabinde, belirli süreli konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmesinin kiracı ve kiraya veren açısından bildirim yoluyla sona ermesi hali ele alınmıştır. Çalışmamızın devamında aynı hususlar belirsiz süreli konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi açısından incelenmiştir. Aynı bölümde fesih bildirim süre ve dönemlerinden, bahsedilen dönem ve sürelerin değiştirilmesinin mümkün olup olmadığından, bildirimin şekil ve şartlarından farklı başlıklar altında bahsedilmiştir. Son olarak 6098 sayılı Kanunda, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin düzenlendiği özel başlık altında ele alınan aile konutu kavramı üzerinde durularak, kiralananın aile konutu olması halinde kanunun getirmiş olduğu sınırlar, fesih bildiriminde aranan şartlar ve bildirimin sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the expiry of the residential and roofed workplace lease agreement, which is included in the Turkish Code of Obligations No. 6098, has been examined. In order to better understand the articles and to clarify the application area, first of all, all the regulations related to residential and roofed workplace rental agreements from the past to the present have been passed, and the concepts in the article texts have been tried to be explained both with definitions and examples, as well as within the framework of Supreme Court decisions and doctrinal views. In addition, by emphasizing the innovations brought by the Law No. 6098, an introduction was made to the termination of the lease agreement partly through the notification of the innovations in parallel with the“Law on Real Estate Rents”. After the application area of the residential and roofed workplace rental agreements are explained in general terms, the termination of the fixed-term housing and roofed workplace rental agreement by the lessee and the lessor is discussed. In the continuation of our study, the same issues have been examined in terms of indefinite term residence and roofed workplace lease agreements. In the same section, the termination notification periods and periods, whether it is possible to change the mentioned periods and periods, and the form and conditions of the notification are mentioned under different headings. Finally, in the Law No. 6098, the concept of family residence, which is discussed under the special title of housing and roofed workplace rental agreements, is emphasized, and the limits brought by the law in case the rented is family residence, the conditions sought in the termination notification and the results of the notification are tried to be explained.