Fed'in para politikalarının gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisi
The impact of the fed's monetary policies on the developing countries
  1. Tez No: 720997
  2. Yazar: MUSTAFA KANGAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM SEFİL TANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1980'li yıllardan sonra dünya genelinde liberalleşme ve küreselleşmenin hızlanmasıyla birlikte, ülkelerin gerek siyasi ilişkileri gerekse iktisadi siyasi etkileşimleri oldukça ilintili hale gelmiştir. Bu tarihten itibaren finansal sistemlerin birbiriyle entegrasyonu, finansal ve iktisadi krizlerin bir ülkeden diğerlerine sıçramasını kolaylaştırmıştır. 1990'lı yıllardan itibaren özellikle gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) için iç ve dış dinamiklerin etkisiyle finansal krizler kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda, FED'in (Federal Reserve Bank) para politikalarının küresel düzeyde krizlere olan etkilerinin incelenmesi önem kazanmıştır. Bu süreçte, dünya mal ve hizmet arz ve talebinin önemli bir kısmını oluşturan gelişmiş ülkeler, GOÜ üzerindeki etkilerini arttırmışlardır. Bu çalışmanın amacı FED'in para politikalarının GOÜ ekonomileri üzerinde anlamlı etkisinin olup olmadığını incelemektir. Çalışmada, Panel VAR metodolojisi kullanılarak FED'in 1993-2020 döneminde uygulamış olduğu geleneksel ve geleneksel olmayan para politikalarının GOÜ üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, FED'in geleneksel olmayan bilanço genişletme politikasının GOÜ'in kişi başı geliri ve reel döviz kurunu azaltırken, borçluluk düzeyini arttırdığı tespit edilmiştir. Diğer yandan FED'in geleneksel faiz politikasının da gelişmekte olan ülkelerin enflasyonu üzerinde etkili olduğu, Fed fonlama faizindeki artışın gelişmekte olan ülkelerin kırılganlıklarını ve risk primlerini arttırarak enflasyona neden olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 1980s, with the acceleration of liberalization and globalization around the world, both the political relations and economic-political interactions of the countries have become highly related. Since that date, the integration of financial systems with each other has facilitated the spread of financial and economic crises from one country to another. Since the 1990s, with the impact of internal and external dynamics, financial crises have been inevitable, especially for developing countries. In this context, it has gained importance to examine the effects of the monetary policies of the FED (Federal Reserve Bank) on the global crisis. In this process, developed countries, which constitute a significant part of the world's supply and demand for goods and services, have increased their influence on the developing countries. The aim of this study is to examine whether the monetary policies of the FED have a significant effect on the developing economies. In the study, the effects of the conventional and unconventional monetary policies implemented by the FED in the 1993-2020 period on the developing countries were investigated using the Panel VAR methodology. As a result of the study, it was determined that the unconventional balance sheet expansion policy of the FED decreased the developing countries' per capita income and real exchange rate, while increasing their level of indebtedness. On the other hand, it has been concluded that the conventional interest rate policy of the FED is also effective on the inflation of developing countries, and that the increase in the Fed fund rate may cause inflation by increasing the fragility and risk premiums of developing countries