II.Mahmut Dönemi Balkan isyanları
II.Mahmut Period Balkan rebellions
  1. Tez No: 721009
  2. Yazar: BİRGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYİCİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Osmanlı Devleti, XIX. yüzyılda Balkanlarda, Anadolu'da ve farklı yerlerde gerçekleşen isyan hareketleri ile uğraşmıştır. Bu isyan hareketlerinin gerçekleştiği dönemde padişah olan II. Mahmut, isyan hareketlerinin önünü alabilmek için mücadele etmiştir ancak Balkanlarda vuku bulan isyan hareketleri devleti zor durumda bırakmıştır. Balkanlarda XIX. yüzyılda ilk isyan hareketini gerçekleştiren Sırplardır. Sırpların yanı sıra Balkanlarda Yunan, Bulgar ve Arnavutların da isyan hareketleri olmuştur. Bu isyan hareketlerinde Avrupalı devletlerin maddi ve manevi desteği bulunmakla birlikte Avrupa'da edebiyat ve sanatla ilgisi bulunanlar da isyanları faaliyetleriyle desteklemişlerdir. II. Mahmut, Balkan isyanlarına karşı yeni düzenin politikalarını izlemiştir. Bir taraftan ıslahat çalışmalarını yürütürken diğer taraftan da isyanları bastırmakla uğraşmıştır. II. Mahmut, devletin bekası için kararlılığından vazgeçmemiş ve isyanlara karşı mücadelesini sürdürmüştür. Ancak Balkanlarda Avrupalı devletlerin isyancıları desteklemesi, II. Mahmut'un başarı elde etmesini zorlaştırmıştır. Balkanlarda isyan eden ilk millet Sırplar olmasına rağmen bağımsızlıklarını elde eden ilk millet Yunanlılar olmuştur. Yunanlıların bağımsızlıklarını elde etmeleri ile Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki gücü zayıflamış ve hâkimiyet alanı da daralmıştır. Bununla birlikte Yunanlıların bağımsızlığını elde etmesi diğer uluslara örnek teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State struggled with the revolt movements which took place in the Balkans, Anatolia and different places in the 19th century. During the period when these rebellion movements took place, the Sultan the Second Mahmut struggled to prevent the rebellion movements, but the rebellion movements that took place in the Balkans left the state in a difficult situation. Serbian who carried out the first rebellion movement in Balkans in the 19th century. In addition to the Serbs, there were also revolts of Greeks, Bulgarians and Albanians in the Balkans. While the European states had material and moral support in these rebellion movements, those who were interested in literature and art in Europe also supported the rebellions with their activities. The Second Mahmut followed the policies of the new order against the Balkan rebellions. On the one hand, while carrying out the reform works, on the other hand, the Second Mahmut was busy suppressing the rebellions. The Second Mahmut did not give up his determination for the survival of the state and continued his struggle against the rebellions. However, the support of the European states in the Balkans to the rebels, This made it difficult for The Second Mahmut to achieve success. Although the first nation to revolt in the Balkans was the Serbs, the first nation to gain their independence was the Greeks. With the Greeks gaining their independence, the power of the Ottoman State in the Balkans weakened and its dominance narrowed. However, the independence of the Greeks set an example for other nations.