Yüksek gerinim hızlarında polipropilen köpük malzemenin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of polypropylene foam under high strain rate
- Tez No: 721008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hızlı gelişen teknoloji ile birlikte hafiflik, ucuzluk ve daha az hammadde tüketimi ön plana çıkmaktadır ve bu durum polimer ve polimer köpüklere olan yönelimi arttırmaktadır. Kullanım alanlarına bağlı olarak polimer köpük malzemeler statik ve dinamik yüklemelere zorlanmaktadır. Bu çalışmada, polimer köpük malzemelerden biri olan polipropilenden farklı yoğunluklarda elde edilen numunelerin basmadaki statik ve dinamik mekanik özellikleri incelenmiştir. Statik yük altındaki mekanik davranışlarını incelemek için statik basma deney sistemi ve dinamik yük altındaki mekanik davranışlarını incelemek için Split Hopkinson basma çubuğu deney sistemi kullanılarak gerilme-gerinme eğrileri elde edilmiştir. Artan yoğunlukla birlikte hem statik hem dinamik mekanik özelliklerde artışlar görülmüştür. Ayrıca dinamik deneylerden elde edilen veriler HyperMesh programına girilerek EPP köpük malzemeden oluşturulan örnek bir telefon ambalaj malzemesi modellenmiş ve yüksekten düşme sonucu maruz kalacağı darbe yükü altındaki performansı sonlu elemanlar analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lightness, cheapness, and less raw material consumption come into by prominence by the fast-growing technology and this situation increases the tendency towards polymer and polymer foams. Polymer foam materials are forced to static and dynamic loads depending on their usage areas. In this study, the static and dynamic mechanical properties of the samples obtained from polypropylene, one of the polymer foam materials, at different densities were investigated. Stress-strain curves were obtained by using the static compression test system to examine the mechanical behavior under static load and the Split Hopkinson compression bar test system to examine the mechanical behavior under dynamic load. Static and dynamic mechanical properties increased with increasing density. Also a sample phone packaging material made of EPP foam material was modeled by entering the data obtained from the dynamic experiments into the HyperMesh program, and its performance under the impact load that it would be exposed to as a result of falling from a height was examined by finite element analysis.