Arapça kelime öğretiminde kullanılabilecek Web 2.0 araçları ve Arapça öğretmenlerinin bu araçlara yönelik algıları
Web 2.0 tools that can be used in Arabic vocabulary teaching and the perceptions of Arabic teachers towards these tools
  1. Tez No: 721026
  2. Yazar: SENA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dile hakimiyeti gösteren dört temel becerinin kazanılması için kilit rol taşıyan kelime bilgisi, öğretilmesi tesadüflere bırakılamayacak önemdedir. Kelime bilmenin önemi tüm eğitimciler tarafından bilinse de öğretiminin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Teknolojinin hayatı kolaylaştıran, vakit kazandıran, aynı anda pek çok öğrenme stiline hitap edebilen ortamlar oluşturması eğitimde kullanımının her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Özellikle öğretimi eğlenceli ve çok boyutlu hale getirebilen görsel, işitsel pek çok materyal hazırlanabilmesini sağlayan Web 2.0 araçları yabancı dil öğretmenlerinin büyük yardımcısı olmuştur. Bu araçların kullanımı çok yararlı olsa da her Web 2.0 aracı Arapça dil desteği sunmamaktadır. Bu çalışma Arapça öğretmenlerinin kelime öğretiminde kullanabilecekleri Web 2.0 araçlarını derlemiş, nasıl kullanılabileceği ve hangi alanlarda yararlanılabileceği ile ilgili bilgiler sunmuştur. Çalışmanın araştırma bölümünde Arapça öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarına yönelik algılarını, bu araçları kullanmaya yönelik mesleki yeterlilik algılarını, kelime öğretiminde bu araçları kullanmaya yönelik algılarını ve bu araçları kullanma sıklıklarını ölçmeye yönelik 80 Arapça öğretmeniyle anket çalışması yapılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ve karşılaştırmalı analiz testleri kullanılarak yorumlanmıştır. Demografik verilerin bu algılara etkisine bakılmış, Arapça öğretmenlerinin cinsiyet, ders verilen kademe, mezun olunan bölüm değişkenleri açısından Web 2.0 araçlarına yönelik algılarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Araştırmada görülen tek anlamlı farklılık yaş değişkeni üzerinde olmuş, genç öğretmenlerin Web 2.0 araçlarını kullanmaya yönelik mesleki yeterlilik algılarının ve Web 2.0 araçlarını kullanım sıklıklarının yaşça daha büyük katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu çalışma giriş, kavramsal çerçeve, yöntem, bulgular, tartışma, sonuç ve öneriler bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde problem durumu, amaç, önem ve araştırma soruları ele alınmış daha sonra kavramsal çerçeve ortaya konmuş, yöntem kısmında araştırmanın deseninden, evreninden bahsedilmiş, veri toplama süreci ve araçları tanıtılmıştır. Bulgular bölümünde elde edilen veriler ortaya konmuş, tartışma bölümünde çalışmada elde edilen sonuçlar diğer çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Son olarak sonuç ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary, which plays a key role in the acquisition of the four basic skills that show mastery of the language, is so important that its teaching cannot be left to chance. Although the importance of vocabulary knowledge is known by all educators, there are different opinions about how vocabulary teaching should be done. The fact that technology creates environments that make life easier, save time and apply to many learning styles at the same time causes its use in education to increase day by day. Web 2.0 tools, which enable the preparation of many visual and auditory materials that can make especially the teaching fun and multidimensional, have been a great help for foreign language teachers. Although these tools are very useful, not all Web 2.0 tools offer Arabic language support. This study has compiled Web 2.0 tools that Arabic teachers working at state schools can use in teaching vocabulary and presented information about how these tools can be used in regarding areas. In the research part of the study, a survey was conducted with 80 Arabic teachers to measure their perceptions towards Web 2.0 tools, their perceptions of professional competence in using these tools, their perceptions of using these tools in teaching vocabulary, the frequency of their use of these tools and then the obtained data were interpreted using descriptive analysis method and comparative analysis tests. The effect of demographic data on these perceptions was examined, and no significant difference was observed in the perceptions of Arabic teachers towards Web 2.0 tools in terms of gender, level of class taught, and department graduated. The only significant difference seen in the study was on the age variable, and it was found that the young teachers' perceptions of professional competence in using Web 2.0 tools and the frequency of using Web 2.0 tools were higher than the older participants. This study consists of introduction, conceptual framework, methodology, findings, discussion, conclusions and recommendations. In the introduction part, the problem status, aim, importance and research questions are discussed, then the conceptual framework is presented; afterwards, in the methodology part, research design and population are mentioned, and then the data collection process and tools are introduced. The obtained data are presented in the findings and the results obtained in the study are compared with other studies in the discussion. Finally, conclusions and recommendations are given.