Stres üriner inkontinanslı kadınlarda eğitim programı ile birlikte uygulanan knack manevrasının farklı öğretme tekniklerine göre etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of stress urinary incontinence with knack maneuver applied with the education program according to different teaching techniques
  1. Tez No: 721032
  2. Yazar: SEDA YAKIT YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, stres üriner inkontinanslı kadınlara bilgilendirme eğitimi ile birlikte uygulanan knack manevrası eğitiminin farklı öğretme tekniklerine göre etkinliğini karşılaştırmaktı. Çalışmaya yaş aralığı 30-75 olan 46 hafif ve orta şiddetli stres ve stres baskın mikst üriner inkontinaslı kadın dahil edildi. Kadınların inkontinans şiddeti İnkontinans Şiddet İndeksi (ISI) ile, semptomları Ürogenital Distres Envanteri-6 (ÜDE-6) ve Uluslararası İdrar Kaçırma Sorgulama Formu (ICIQ-SF) ile, pelvik taban kas (PTK) fonksiyonları vajinal palpasyon ve elektromiyografi ile, pelvik taban sağlığı ve inkontinans bilgi düzeyleri Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi (PTSBT) ve Prolaps ve İnkontinans Bilgisi Anketi (PİBA) ile değerlendirildi. Kadınlar elektromiyografi-biofeedback ile knack manevrası eğitimi, sözel anlatım ile knack manevrası eğitimi ve vajinal palpasyon ile knack manevrası eğitimi olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Kadınlara bireysel olarak pelvik taban sağlığı ve stres üriner inkontinans hakkında bilgilendirme eğitimi ve dahil olduğu grubun öğretme yöntemine göre knack manevrası eğitimi haftada 1 olmak üzere 4 hafta boyunca verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of knack maneuver training applied to women with stress urinary incontinence together with education programme according to different teaching techniques. Forty-six women with mild to moderate stress and stress-dominant mixed urinary incontinence, aged 30-75, were included in the study. Incontinence severity by Incontinence Severity Index (ISI), symptoms by Urogenital Distress Inventory-6 (UDI-6) and International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), pelvic floor muscle (PFM) functions by vaginal palpation and electromyography, pelvic floor health and incontinence knowledge levels were evaluated with Pelvic Floor Health Knowledge Test (PFHKT) and Prolapse and Incontinence Knowledge Questionnaire (PIKQ). The women were divided into 3 groups as electromyography-biofeedback and knack maneuver training, verbal expression and knack maneuver training, and vaginal palpation and knack maneuver training. Individual women were given information about pelvic floor health and stress urinary incontinence, and knack maneuver training according to the teaching method of the group they belonged to, once a week for 4 weeks.