Sığla (antioksidant/antibakteriyel) bitki özütünün emprenye edilebilme olanağı ve ahşap endüstrisinde kullanımı
The possibility of impregnation of sweetgum (antioxidant/ antibacterial) plant extract and its use in wood industry
  1. Tez No: 721038
  2. Yazar: SULTAN ŞEYMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada; ahşap malzemenin antioksidant/antibakteriyel özelliğe sahip doğal koruyucu ile muamele edilmesi ile uzun süre dayanımının arttırılması, antioksidant/antibakteriyel bitki özütlerinden çevreyle dost ekolojik doğal koruyucu elde edilerek, kızılçam odununda emprenye edilmesi ve ahşap endüstrisinde kullanılabilme olanaklarının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada; odun örnekleri Köyceğiz ağla yöresindeki kızılçam ağaçlarından alınmış Kızılçam odun örnekleri de standartlara uygun olarak seçilip hazırlanmıştır. Bitki özütü olarak yapraklı ağaç sınıfında Köyceğiz'in endemik türü olan Sığla ağacının yaprakları kullanılmıştır. Sığla ağacının yaprakları kurutulup ekstraksiyon işlemine tabi tutulup daha sonra antibakteriyel/antioksidant özelliğine bakılmıştır. Elde edilen ekstreden %1, %3 ve %5'lik çözeltiler hazırlanmıştır. Emprenye yöntemi olarak vakum yöntemi kullanılmıştır. Emprenye sonrası tutunma/retensiyon miktarı, fiziksel testlerden ağaç malzemenin tam kuru ve hava kurusu özgül ağırlıklar, yanma direnci, mekanik testlerden ise eğilme direnci ve elastikiyet modülü, basınç direnci deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre; sığla yaprağı ekstratının antioksidan ve antibakteriyel aktivitesi olumlu sonuçlar vermiş, % retensiyon 30 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda %5 'lik ekstrakt en yüksek (% 1.13), en düşük % 3'lük ekstrakt (% 0.31), hava kurusu özgül ağırlık 30 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda % 1'lik ekstrakt en yüksek (0.56 g/cm3), en düşük % 3 'lik ekstrakt (0,52 g/cm3) olarak, tam kuru özgül ağırlık 30 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda en yüksek %1'lik ekstrakt (0.53 g/cm3), en düşük %3'lük ekstrakt (0.49 g/cm3) tespit edilirken, TGA analizinde %5'lik bitki ekstratı ile muamele edilen örneğin 5500C' deki kalıntı miktarı kontrol örneğine göre artış göstermiş, bozunma oranı da %60,83 ile daha az hesaplanmış, mekanik özelliklerde eğilme direnci 30 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda % 3 'lik ekstrakt en yüksek (107.49 N/mm2), en düşük %5 'lik ekstrakt (83.42 N/mm2), basınç direnci 30 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda % 5 'lik ekstrakt en yüksek (67.55 N/mm2), en düşük % 1'lik ekstrakt (59.66 N/mm2 ) , Elastikiyet Modülü % 1 'lik ekstrakt 30 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda en yüksek (9145 N/mm2), en düşük %5 'lik ekstrakt ile 30 dakika vakum ve 30 dakika difüzyonda (7849 N/mm2) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to increase the long-term durability of wood material by treating it with antioxidant/antibacterial natural preservatives, to impregnate it in pinus brutia wood by obtaining environmentally friendly ecological natural preservatives from antioxidant/antibacterial plant extracts, and to study the possibilities of using it in the wood industry. In the research; wood samples are taken from the calabrian pine in Köyceğiz Ağla region and also the pinus brutia samples are selected and prepared in accordance with the standards. The leaves of the liquidambar, which is an endemic species of Köyceğiz in the leafy tree class, are used as the plant extract. The leaves of the liquidamber tree are dried and extracted, and then its antibacterial/antioxidant properties were examined. 1%, 3% and 5% solutions are prepared from the obtained extract. Vacuum method is used as impregnation method. Adhesion/retention amount after impregnation, full dry and air dry specific gravity of the wood material from physical tests, combustion resistance; bending resistance and modulus of elasticity and pressure resistance tests are carried out from mechanical tests. According to the test results; the antioxidant and antibacterial activities of the liquidambar leaf extract give positive results,when the highest % retention rate 30 minutes in vacuum and 30 minutes of diffusion, 5% extract (1.13%), the lowest 3% extract (0.31%), air dried specific gravity in 30 minutes vacuum and 30 minutes diffusion 1% extract the highest (0.56 g/cm3), the lowest 3% extract (0.52 g/cm3), fully dry specific gravity highest in 30 minutes vacuum and 30 minutes diffusion the 1% extract (0.53 g/cm3) and the lowest 3% extract (0.49 g/cm3) are detected, At the TGA test, for example the amount of remain at 5500C, entreated with %5 plant Extract increased according to check sample and degradation rate was calculated less as %60.83, the bending strength in mechanical properties are determined as the highest (107.49 N/ mm2) in the 3% extract at 30 minutes vacuum and 30 minutes diffusion, the lowest 5% extract (83.42 N/mm2 ), the pressure resistance 30 minutes vacuum and 30 minutes diffusion 5% extract the highest (67.55 N/mm2), the lowest 1% extract (59.66 N) /mm2), Modulus of Elasticity 1% extract at 30 minutes vacuum and 30 minutes diffusion, the highest (9145 N/mm2), the lowest 5% extract with 30 minutes vacuum and 30 minutes of diffusion (7849 N/mm2).