Periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak sistemik resveratrol kullanımının klinik periodontal parametreler ve salya antioksidan ve iltihabi biyobelirteçler üzerine etkileri
Effects of systemic resveratrol as an adjunct to non-surgical periodontal treatment on clinical periodontal parameters and salivary antioxidant and inflammatory biomarkers in individuals with periodontitis
- Tez No: 859702
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ALEV AKALIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Periodontitis, diş destek dokularının ilerleyici tahribatı ile karakterize edilen çok faktörlü, karmaşık, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hafif ila orta dereceli periodontitis en iyi şekilde cerrahi olmayan periodontal tedavi ve etkili kişisel bakım ile tedavi edilmektedir. Periodontitisin patogenezinde rolü olan inflamatuar konakçı yanıtının düzenlenmesi ve tedavi sonuçlarının iyileştirilmesi için çeşitli konak modülatörleri önerilmiştir. Potansiyel bir modülatör olan resveratrolün; antioksidan, antiinflamatuar, antibakteriyel ve osteojenik etkileri nedeniyle periodontal hastalık tedavilerine ek olarak kullanılması gündeme gelmiştir. Çalışmamızın amacı; periodontitisin cerrahi olmayan tedavisine ek olarak sistemik resveratrol kullanımının etkinliğini klinik ve biyokimyasal açıdan değerlendirmektir. Çalışmamıza; 21 kadın, 9 erkek toplam 30 birey dahil edildi. Bireyler; supragingival diş taşı temizliği ve oral hijyen eğitiminden sonra, Resveratrol grubu (RSV) (cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek Resveratrol kullanımı, n=15) ve Kontrol grubu (K) (cerrahi olmayan periodontal tedavi, n=15) olmak üzere iki ayrı gruba randomize olarak ayrıldı. Tüm bireylerin, başlangıçta ve tedavi sonrası 1. ve 3.aylarda; periodontal sondlama derinliği (PSD), klinik ataçman düzeyi (KAD), gingival indeks (Gİ), diş eti kanama zamanı indeksi (DKZİ), plak indeksi (Pİ) değerleri ve üçer günlük beslenme verileri kaydedildikten sonra salya örnekleri toplandı. Salya örneklerinde; TNF-α, IL-1β, IL-6 ve sIgA düzeyleri ELISA yöntemiyle ve total antioksidan kapasite (TAOK), uygun kolorimetrik test kiti kullanılarak ölçüldü. Çalışma sonuçlarına göre; 3 aylık takibin sonunda her iki grupta da klinik parametrelerden PSD, Gİ ve DKZİ değerlerinin başlangıca göre önemli derecede azaldığı (p0,05). Herhangi bir zaman diliminde klinik parametre değerlerinde (PSD, KAD, Gİ, DKZİ, Pİ) ve TNF-α, IL-1β, IL-6, TAOK değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a multifactorial, complex, chronic inflammatory disease characterized by progressive destruction of the supporting tissues of the teeth. Mild to moderate periodontitis is best treated with non-surgical periodontal therapy and effective personal care. Various host modulators have been suggested to regulate the inflammatory host response that plays a role in the pathogenesis of periodontitis and to improve treatment outcomes. Resveratrol, a potential host modulator, has become a current issue for adjunctive use in periodontal treatment due to its antioxidant, antiinflammatory, antibacterial, and osteogenic effects. The aim of our study is to evaluate the effectiveness of systemic resveratrol supplementation in addition to non-surgical periodontal treatment both clinically and biochemically. Thirty participants, including 21 females and 9 males, were included in our study. After supragingival scaling and oral hygiene instructions the participants were randomly assigned to two groups: Resveratrol Group (RSV) (Resveratrol in conjunction with non-surgical periodontal treatment, n=15) and the Control Group (C) ( non-surgical periodontal treatment alone, n=15) At baseline, and at the post-treatment first and third months, periodontal probing depth (PPD), clinical attachment level (CAL), gingival index (GI), gingival bleeding time index (GBTI), plaque index (PI) values, and three-day dietary records were noted for all individuals. Saliva samples were collected, and the levels of TNF-α, IL-1β, IL-6, and sIgA in the saliva samples were measured using the ELISA method. Additionally, the total antioxidant capacity (TAOC) was assessed using an appropriate colorimetric test kit. According to the results of the study, at the end of the 3-month follow-up period, significant reductions in clinical parameters, including PPD, GI, and GBTI were observed in both groups compared to the baseline (p0.05). No significant difference was observed between the groups in clinical parameter values (PPD, CAL, GI, GBTI, PI) and TNF-α, IL-1β, IL-6, TAOC values at any time period (p>0.05). It was determined that sIgA levels in the first month measurements were significantly higher in the RSV group compared to the C group (231,08 (165,19 – 314,26) µg/ml vs.