Farklı aletlerle yapılan mekansal ölçülerin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of spatial measurements made with different tools
  1. Tez No: 721039
  2. Yazar: MUKHALAD SAHIB HAMMOODI AL-JASSANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez, jeoid, elipsoid ve datum ile temsil edilen kürenin dış yüzeylerini incelemek, aralarındaki farkı incelemek, üzerlerinde yapılan ölçüm işlemleri ve zemine uygulanmasından kaynaklanan hataları düzeltmektir. Dünyanın şeklini temsil eden dış yüzeylerdeki çarpıklıklar incelenmiş ve geometrik olarak uygulanmıştır. Burada noktaların yatay ve düşey konumlarında bir sistemden diğerine farklılık olduğu tespit edilmiş bu farkın, yer mekansal ölçüm cihazlarını etkilediği, ölçümde mühendislik hatalarına neden olabileceği belirlenmiştir. Bu çalışma, yersel bozulmalar olmadan jeodezik kontrol noktaları için yatay ve düşey koordinat değerleri ile veri setleri oluşturmak için ortak bir metodoloji sağlamıştır. Yani jeodezik ölçme yöntemleri ile elde edilen koordinat değerlerini birbirine dönüştürmek için tek bir veri yapısı oluşturmuştur. Totalstation ve DGPS gibi yersel ölçüm aletlerinden elde edilen ölçüm sonuçlarındaki tutarsızlık, denklemlerin türetildiği varyans ve varyans yayılımı yasasına ek olarak matematiksel dönüşüm denklemleri kullanılarak giderilmiş yatay bileşenlerin standart sapmasının konumunu ve her noktanın dikeyliğini ölçek faktörü aracılığıyla belirlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı budur.
Özet (Çeviri)
This thesis states, it is to examine the outer surfaces of the sphere represented by geoid, ellipsoid and datum, to examine the difference between them, to correct the errors caused by the measurement operations made on them and their application on the ground. Using the scale factor we have to choose the actual mathematical form that represents the shape of the Earth's size and it is called the reference surface. In this thesis, the distortions on the outer surfaces representing the shape of the earth were examined and this study was applied geometrically, where it was noticed that there was a difference in the horizontal and vertical positions of the points from one system to another, this difference affects ground-spatial measuring devices and may cause engineering errors in measurement. This study provides a common methodology for generating datasets with horizontal coordinate values and vertical coordinate values for geodetic control points without ground disturbances. that is, creating a single data structure to connect the coordinate values obtained by the geodetic survey method, together with the coordinate values obtained by another geodetic survey method. The inconsistency in the measurement results obtained from ground survey devices such as (Total station and DGPS) is resolved by using the mathematical transformation equations in addition to the law of variance and variance propagation from which the equations are derived. Determine the position of the standard deviation of the horizontal components and the verticality of each point through the scale factor. This is the main aim of this study.