KOBİ'lerin ihracat sorunları
  1. Tez No: 72104
  2. Yazar: OKAN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KIRCAOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler rekabetçi bir piyasa ekonomisinin vazgeçilmez temel bileşenini oluştururlar. Çünkü bir ekonominin sağlıklılığı çok sayıda yeni girişimlerin doğuşunu ve bazılarının mevcut büyük işletmelere meydan okuyabilecek kadar büyümelerine bağlıdır. Tüm işletmelerimizin %99.8'ini oluşturan ve ülkemizin her tarafina dağılmış bulunan KOBÎ'lerin ekonomik faaliyetlerinin etkinliği ekonomik sistemin canlılığının barometresini oluşturur. Benzer biçimde değişmelere ve yeniliklere kısa sürede uyum sağlama ve bugünkü teknolojik gelişme sürecinin öngördüğü esnek üretim sistemlerinin gerektirdiği işletmeler olması nedeniyle de, KOBİ'ler sanayileşme sürecinin itici gücünü oluştururlar. Bu çalışmada KOBÎ'lerin toplumsal ve ekonomik boyutları, problemleri, ihracata yönlendirilmeleri, bu işletmelere yönelik başlıca teşvik araçları incelenmiş ve bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. KOBİ'lerin en önemli sorunları nitelikli eleman sağlayamama ve pazarlama dır. İhracat yapmalarını etkileyen en önemli etkenler dış pazar hakkında yeterli bilgi sağlayamama ve finansman güçlüğüdür. KOBl'ler ihracat için örgütlenmenin gerekliliğine inanmaktadır. İhracat örgütünden beklenenler ise dış pazar hakkında bilgi sağlaması ve dış pazar araştırmaları yapmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small and Medium Enterprises (SMEs) are the basic elements of a competitive market economy. For a healthy economy, there must be new incoming enterprises which can compete with the stronger ones. The SMEs which form the 99.8 % of the enterprises in the whole country act like a barometer of the economy. These SMEs adaptation to the changes and reforms is very fast and they use systems with new technologies, and that's why SMEs constitute the pushing force of the industrialization process. In this study, the social and economical dimensions of the SMEs, their problems how they are guided for exportation and the principal encouraging tools are examined, and a questionnaire application is realized. The principle problem of the SMEs is that they can't supply qualified employees and the marketing problems. The most important handicap in exportation is that they aren't able to get sufficient information about the foreign markets and they don't have the financial power. The SMEs believe in the necessity of becoming organized for exportation. From these organizations, it is expected to get informations from the outer markets and to make market researches. Ill