Topology optimization of slider-crank mechanism under dynamic loading
Dinamik yükleme altında krank-biyel mekanizmasının topoloji optimizasyonu
- Tez No: 721043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ULAŞ DOĞRUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mekanik sistemdeki parçalar, statik veya modal analize göre ayrı ayrı optimize edilebilir. Ancak, bir montajın hareketi sırasında parçalar birlikte hareket eder ve uygulanan kuvvetler ve hareketle birlikte montajın konfigürasyonu değişir. Mekanizma hareket halindeyken, statik koşullarda analiz edilen ve optimize edilenlerden farklı durumlarla karşılaşılabilir. Ayrıca mekanizma içerisinde tek tek ve statik olarak optimize edilmiş parçalar hareket halindeyken, uzaydaki her bir parçanın sınır koşulları zamana bağlı olarak değişmektedir. Mekanizmanın hareketine göre açı değişiklikleri, her açı için modal analiz ve tekrar statik analiz gerektirir. Bu durumda mekanizma tipi yapılar ve/veya makine sistemleri dinamik ortamlarda simüle edilir ve optimizasyon süreçleri bu tür dinamik analizleri içerir. Bu çalışmanın temel amacı, mekanizma tipi yapıları ve makineleri dinamik ortamlarda test etmek ve gerilme ve doğal frekans koşullarına göre en uygun boyutsal değerleri bulmaktır. Isight ortamında Abaqus ve Solidworks kullanarak parametrik bir yaklaşım geliştirmektir. Araştırmada incelenecek sistem basit ve gerçekçi krank-biyel mekanizma sistemleridir.
Özet (Çeviri)
Parts in the mechanical system can be optimized individually regarding the static or modal analysis. However, during the motion of an assembly, parts move together and applied forces and configuration of assembly changes along with the motion. While the mechanism is in motion, situations different from those analysed and optimized in static conditions may be encountered. In addition, while the individual and statically optimized parts are in motion within the mechanism, the boundary conditions of each part in space change depending on time. Angle changes relative to the motion of the mechanism require modal analysis for each angle and static analysis again. In this case, mechanism type of structures and/or machine systems are simulated in dynamic environments and optimization processes include this type of dynamic analysis. The main purpose of this study is to test mechanism type of structures and machines in dynamic environments and to find the most suitable dimensional values according to stress and natural frequency constraints. Developing a parametric approach using Abaqus and SolidWorks in the Isight environment is the main goal of this study. The systems to be examined in this research are the simple and realistic crank-slider mechanism systems.