The refugee camp framework: Methodology and modeling through systems view
Sığınmacı kampı çerçevesi: Sistem bakışı üzerinden metodoloji ve modelleme
  1. Tez No: 721042
  2. Yazar: EGE NAZ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, DOÇ. DR. MELİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünyadaki 20 milyonu aşkın sığınmacının önemli bir kısmı sığınmacı kamplarında yaşamaktadırlar. Bu sığınmacı kamplarının kurulumu, yönetimi ve organizasyonuna hem bütüncül hem de sistematik bir yaklaşım yöneylem araştırması ve lojistik literatüründe bulunmamaktaydı. Bu tez öncelikle sığınmacı krizinin bugününü anlatıp, sonra iklim değişikliği ile birlikte gelecekte nasıl evrileceğini, diğer bir deyişle, gelecekte üzerine çalışmamız gerekecek global sığınmacı krizinin boyutlarını konu etmektedir. Bir sığınmacı kampının sınırlarını çizerek içinde bulunduğu konumun uzantısı olan temel ihtiyaçlarıyla, aynı zamanda da ekonomik, ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik bağlamını da irdeleyerek bir sığınmacı kampı sistem modeli kurmaktadır. Sığınmacı kampı problemine metodolojik yaklaşım; problem boyutu, model karmaşıklığı ve insan acısının bir matematiksel modelde sığınmacı kampı için ifadesi üzerinden tartışılmıştır. Son olarak, bahsedilen sistem anlayışı ve metodolojik yaklaşım ile desteklenen olasılıksal matematiksel modeller sığınmacı kampı yerleşim yeri ve tedariği problemi için kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
A significant portion of the 20 million refugees of the world lives in refugee camps. There were no holistic and systematic approach on the establishment, management and organization of these refugee camps in the operations research and logistics literature. This thesis first explains the today of the refugee crisis and then how it will evolve with the climate change, in other words, the dimensions of the global refugee crisis that we will need to work on in the future. By setting the boundaries of a refugee camp, with the essential needs as extensions of its location and by examining the economic, ecologic and social sustainability context; the work forms a system model of a refugee camp. The methodological approach on a refugee camp problem is discussed through the problem size, model complexity and representation of human suffering in a mathematical model for a refugee camp. Finally, supported with the system thinking and methodological approach, the stochastic mathematical models for refugee camp location and supply problems are built.