Total ionization dose effects on the charge storage capability of Er2O3/HfO2/Er2O3 based memory cell
Toplam iyonize dozun Er2O3/HfO2/Er2O3 tabanlı bellek hücresinin yük depolama kapasitesi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 721055
  2. Yazar: NAKIBINGE TAWFIQ KIMBUGWE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Co-60 gama radyasyonunun Er2O3/HfO2/Er2O3 tabanlı bellek hücresi üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca bellek hücrenin yapısal ve elektriksel özellikleri de analiz edildi. Bellek hücrenin yapısal özelliklerini analiz etmek için Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM) kullanılmıştır. Bellek hücrenin elektriksel özelliklerini analiz etmek amacıyla bırakılan ve 3500C ve 7000C'de tavlanan numuneler için Kapasitans-Gerilim (C-V) ve İletkenlik-Gerilim (G/w-V) ölçümleri yapılmıştır. Bellek penceresinin artan tavlama sıcaklığı ile arttığı görülmüştür. Bu artış, oksit tuzağı yüklerindeki artıştan kaynaklanmıştır. 7000C sıcaklığında tavlanan numune en büyük bellek penceresine ve yüksek oksit kapasitansına sahip olduğundan optimum tavlanma sıcaklığı olarak seçilmiştir. Bu sıcaklığında tavlanan numune daha sonra hücrenin elektriksel özellikleri üzerindeki radyasyon etkilerini incelemek için kullanılmıştır. Gama radyasyonunun, hücrenin hafıza penceresi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Co-60 gamma radiation effects on the charge storage capability of the Er2O3/HfO2/Er2O3 based charge trapping memory (CTM) cell were studied in detail. In addition, the structural and electrical characteristics of the CTM cell were also analyzed. Transmission Electron Microscopy (TEM) was used to analyze the structural characteristics of the CTM cell. To analyze the electrical characteristics of the cell, Capacitance-Voltage (C-V) and Conductance-Voltage (G/w-V) measurements were taken for CTM cell samples left as-deposited, and those annealed at 3500C and 7000C. The memory window was seen to increase with increasing post- deposition annealing (PDA) temperature which was attributed to an increase in the oxide trap charges. 7000C was chosen as the optimum PDA temperature because the CTM cell annealed at this temperature possessed the largest memory window and a high oxide capacitance. Gamma radiation was then used to analyze the radiation effects on the electrical characteristics of the CTM cell. The Er2O3/HfO2/Er2O3 based CTM cell was found to be promising for radiation environments.