Tarihte kadının toplumsal rolü ve konut mekânına yansıması
The social role of women in history and reflection on housing space
  1. Tez No: 721058
  2. Yazar: ÇAĞLA SU AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİLAY GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanlık tarihinin büyük bir bölümünde kadınlar hakkında fazla şey duymamamızın sebebi bu bilgilerin büyük bir kısmının kaybolmuş, yok edilmiş ya da hiç kaydedilmemiş olmasıdır. Tarihin belirli noktalarında belirli kadınlar tarafından etkileyici olaylara/eserlere tanık olsak da bunlar istisna kayıtlardan öteye gidememiştir. Sıklıkla kadınların belirli zaman ve yerlerde nasıl yaşadığı ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için arkeolojiden ve bölük, eksik kanıtlardan yola çıkarak varsayımlar yapmak zorunda kalırız. Herhangi bir kadının hikayesini anlatan ilk ağızdan bir hikâye elimize geçse maalesef ki genellikle bir erkeğin hikayesi içerisinde yer alıyordur. Fakat kadınlar tüm toplumlarda bu eski çağlarda kalmış temel cinsiyetçiliğe direnmiş ve kendi varlıklarını kendi yöntemleri ile devam ettirmişlerdir. Çalışmanın ilk bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemine dair açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölümünde ise, toplumsal cinsiyet normları üzerinde yer alan kamusal mekânda kadının temsili ve özel mekândaki temsil tanımları yapılmaktadır. Bu tanımlar üzerinden ilerleyerek, konuya bakış açısı tümden özele indirgenecek ve kadının tarihteki toplumsal yerinin ne denli değiştiğini açıklamaya yardımcı olacaktır. Tezin üçüncü bölümünde, eril ağırlıklı tarihin kronolojik sıralaması içerisinde kadının toplumsal rolünün değişim eşikleri belirlenerek oluşturulmuş tarih sıralaması yer almaktadır. Bu bölümde belirtilen tarih aralıklarında kadının temsili ve konut mekânı ile nasıl sınırlandırıldığına dikkat çekilmiş ve hâkim olduğu alanın kadının dönemsel temsili ile birlikte nasıl değişip dönüştüğünü göstermek adına konut mekânı örnekleri ile ilerlenmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm bu durumlar tartışılmakta ve kadının ve konut arasındaki bağlantı açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reason we don't hear much about women in big part of human history is most of this information has been lost, destroyed, or never recorded. Although we have witnessed impressive events/works by certain women at certain points in history, these have not gone beyond exceptional records. We often have to make assumptions based on archeology and fragmented, incomplete evidence to learn about how women lived in certain times and places. If we get a first-hand story that tells the story of any woman, unfortunately, it is usually included in a man's story. But women have resisted this ancient basic sexism in all societies and have continued their existence in their own way. In the first part of the study, there are explanations about the purpose, scope and method of the study. In the second part, the definitions of representation of women in public space and representation in private space, which are above gender norms, are made. Proceeding through these definitions, the point of view on the subject will be reduced to the private and will help to explain how much the social place of women in history has changed. In the third part of the thesis, there is a chronological order of masculine-dominated history, which is formed by determining the thresholds of change in the social role of women. In this section, attention has been drawn to the representation of women and how they are limited to the residential space, and it has been advanced with examples of residential spaces in order to show how the area dominated by women changes and transforms with the periodical representation of women. In the conclusion part, all these situations are discussed and the connection between women and housing is explained.