Çalışan kadının ev ve iş odaklı sorunları-İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği-
Working women's home and business oriented issues-Istanbul Metropolitan Municipality instance-
- Tez No: 436928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kadının toplumsal yapı içindeki konumu, çalışma hayatında yer alması ve hangi şartlarda yer alacağı geçmişten günümüze güncelliğini koruyan bir konu olmuştur. Sanayi Devriminden sonra rollerde değişim gerçekleşmiş ve de bu değişimin etkisiyle geleneksel anlayışta farklılaşmalar gözlemlenmiştir. Birinci ve ikinci Dünya Savaşlarının etkisiyle birlikte kadınlar çalışma alanında daha çok görülmeye başlamıştır. Tarihte bu anlamda farklı süreçlerden geçen kadınlar hem toplumsal yapıdaki yaşanan değişiklikler hem de gelişen ekonomik şartların etkisiyle birbirinden farklı iki rolü üstlenmek zorunda kalmıştır. Ev yaşantısında aile bireyleriyle hayatını şekillendirirken iş hayatında ise kariyer hayatını şekillendirmektedir. Bu sorumlulukların üstesinden gelmeye çalışan kadın, aile üyeleriyle ve iş hayatındaki kişilerle sorumluluk paylaşımına gitmektedir. Bu paylaşımlar kimi zaman olumlu sonuçlanırken kimi zaman da farklı sorunları beraberinde getirmektedir. Ancak aile içinde geçekleşen sorumluluk paylaşımları ailenin devamlılığı ve aile bağlarının güçlenmesi için şart olduğu bir gerçektir. Sosyal hizmet bağlamında yapılacak olan uygulamalar çalışma hayatında yer alan kadının iş potansiyelini yükselterek ülke refahının yükselmesi için de çok önemlidir. Bu etkenler kadının başarılı ve huzurlu olması konusunda da yardımcı olacaktır. Özellikle çalışan annelere yönelik yapılacak uygulamaların geliştirilmesi genç nüfusun devamlılığında önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak yapılacak bu uygulamalar tüm çalışan annelere eşit haklar verilerek yapılmalıdır. Günümüzde genellikle hayat şartlarının zorlaşması ve gelecek kaygısının etkisiyle çalışma hayatında bulunan kadınlar iş hayatından ayrılmak istememekte bu da çocuk sahibi olma konusunu geri plana atmalarına sebep olmaktadır. Bu noktadan hareketle özellikle İstanbul gibi büyük şehirde kadınların çevresel ve toplumsal nedenlerden dolayı yaşadığı zorluklar dile getirilmeye çalışılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan kadınların hangi nedenlerden dolayı çalışma hayatında bulunduğuyla birlikte iş ve ev odaklı ne gibi sorunlar yaşadığı ele alınmıştır. Çalışmamıza örneklem seçilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bulunan 95 müdürlükten seçilmiş 150 kadın personel ile yüz yüze anket çalışması yaparak verilen cevaplar neticesinde çıkan sonuçlar değerlendirilmiş olup farkındalık oluşturacak sonuç ve önerilere yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's position in social structure, their being in work life and in which circumstances they will be are current issues from the past up to now. After the Industrial Revolution women's status changed and with the impact of this change differentiations in traditional perception have been observed. As a result of World War I and II, women have been seen in the field of work life more. Women, who have gone through different processes in history in this sense, were obliged to undertake two different roles as a result of both the differences in social structure and the developing economic conditions. In their house life, they are trying to form their family relations, whereas in their work life, they are trying to form their career life. Women, who are trying to cope with these responsibilities, are sharing responsibilities with both their family members and colleagues. Whilst these sharings sometimes end positively, sometimes they bring different problems. However, it is a fact that sharing of responsibilities among family members is necessary for the continuity of the family and building up family bonds. The practices that will be done in the context of social services by raising the work potential of the women in work life will also raise the welfare of the country. Moreover, these factors will help women to be successful and peaceful. Especially, we can indicate that the development in the practices for working mothers is an important factor for the continuity of the young population. However, these practices should be done by giving equal rights to all the working mothers. In present day, working women because of the living conditions getting difficult anf future anxiety, don't want to leave work life and thus this leads them to push the matter of fact of having a child into the background. From this point of view, particularly the difficulties women face because of environmental and social causes in metropolitan cities like Istanbul is tried to put into words. Both the reasons why the women who work in Istanbul Metropolitan Municipality are in work life and what kind of problems they face in business and in their houses are discussed. A face-to-face survey study has been made with 150 women employees who are selected from 95 directorship in Istanbul Metropolitan Municipality as a sample for this study and by evaluating the results of the given answers some conclusions and suggestions to create awareness are tried to be included.