İnşaat sözleşmelerinde yüklenici temerrüdü ve sonuçları
Contractor default in constructi̇on contracts and it's results
  1. Tez No: 721076
  2. Yazar: AHMET ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmamızda inşaat sözleşmelerinde; taraflardan birisi olan yüklenicinin sözleşmeden kaynaklanan eser meydana getirme ve teslim edimini yerine getirmekte temerrüde düşmesi durumuna bağlanan sonuçlar incelenmiştir. Yüklenici temerrüdü nedeniyle iş sahibinin hangi mevzuata göre ve ne şekilde hakkını arayacağı ve nihayetinde taraflar arasındaki bozulan menfaat dengesinin ne şekilde yeniden tesis edileceği sorularına cevap aranmıştır. Araştırmamızda konu ile ilgili yazındaki eserler ile mevzuat incelenmiş ve yargı kararlarından yararlanılmıştır. Böylece çalışmanın bütününde, nitel araştırma yöntemlerinden metin analizi yöntemi ile örnek olay araştırması yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede çalışmada, yüklenici temerrüdünün sonuçları kısmında ayrıntılarına yer verilen, yüklenici temerrüdü durumunda iş sahibinin sahip olduğu seçimlik hakların kullanılması ile ilgili uygulamada tartışma konusu olan hususlar belirlenmiştir. Söz konusu hususlara öğreti ve yargı kararları ile üretilen çözüm önerileri incelenmiştir. Tespit edilen sorunlar için nihai çözümün; inşaat sözleşmelerinde tarafların hukuki statüleri, hak ve yükümlülükleri, borca aykırı davranmaları halinde öngörülecek yaptırımlar ve benzeri konuların ayrıntılı bir şekilde ele alındığı bir yasal düzenleme olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, in construction contracts; the results attributed to the default of one of the parties, the contractor, in performing the work creation and delivery, arising from the contract, have been examined. Due to the default of the contractor, answers were sought for the questions of which legislation and in what way the employer will seek his right, and how to restore the balance of interest between the parties. In our research, the works in the literature on the subject and the legislation were examined and judicial decisions were used. Thus, the text analysis method and the case study method, one of the qualitative research methods were used throughout the study. In this framework, in the study, the issues which are discussed in detail in the contractor's default consequences part, and which are the subject of discussion in practice regarding the use of the optional rights of the employer in case of contractor default, have been determined. The solution proposals produced by doctrines and judicial decisions were examined for these issues. The ultimate solution for the detected problems; it is considered that constaction contracts will be a legal regulation that deals with the legal status, rights and obligations of the parties, sanctions to be imposed in case of breach of debth and similar issues in detail.