Türkiye'de eğitimli genç işsizliği sorunu: Atanamayan öğretmenler örneği
Unemployment problem of higher educated youth in Türkiye: Example of teachers that couldn't be appointed
  1. Tez No: 721077
  2. Yazar: EBRU ŞENSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EJDER TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gençlerin işgücü piyasasına dâhil olamamalarının birçok sebebi bulunmaktadır. Bazı durumlarda gençlerin işgücü piyasalarında yer alabilmeleri için onların eğitimli olmaları yeterli iken bazı durumlarda ise gençlerin yüksek eğitimli olmaları dâhi işgücü piyasalarında yer alabilmeleri için yeterli görülmemektedir. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bu durum geçerli olmaktadır. Türkiye'de yüksek eğitimli olmasına karşın mesleğini icra edemeyen ve işsiz statüsünde yer alan birçok kişi bulunmaktadır. Eğitimli işsizlerin önemli bir kısmını ise üniversite mezunu olduktan sonra atanamayan ve işsiz kalan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu bağlamda ele alacağımız çalışmamızda eğitimli genç işsizliğin boyutları üzerinde durulacak ve eğitimli genç işsizliği örneğini atanamayan öğretmenler oluşturacaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine mülakat tekniği ile gerçekleşmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre üniversiteden mezun olan öğretmen adayları atanamadıkları için işsiz kalmaktadır. Birçoğunda işsizlik süreleri 1 yıldan uzundur. Atanmaları için gerekli olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanlarının yüksek olmasına rağmen atanamadıklarını dile getirmişlerdir. Hayatlarını idame ettirebilmek adına çalışmak zorunda olan öğretmen adayları, düşük vasıflı ve esnek çalışma şartlarında çalışmaktadır. Birçoğu maddi yetersizliklerden dolayı kendi meslekleri dışında farklı işlerde çalışmak zorunda kalmaktadır. Fakat elde ettikleri gelir yaşam standartlarını karşılamada yeterli olmayacak kadar düşük düzeydedir. Atanamama sonucunda birçoğu ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlar yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many reasons why young people are not able be included in the labor market. While, in some cases, it is sufficient for young people to be educated to be able to take part in the labor market, in some cases even higher education is not considered sufficient for young people to take part in the labor market. As in many countries, this situation is also valid in Turkey. There are many people in Turkey who can not practice their profession despite being highly educated and are in the unemployed consists of teachers who could not be appointed to their profession and became unemployed after graduating from university. In this context, in our study, we will focus on the dimensions of educated youth unemployment and the example of educated youth unemployment will be composed of teachers who cannot be appointed. The research was carried out with in depth interview technique, which is one of the qualitative research methods. According to the findings of the research, teacher candidates who graduated from university are unemployed because they cannot be appointed. In many, unemployment periods are longer than 1 year. They stated that they could not be appointed despite the high scores of the Public Personnel Selection Examination (KPSS) required for their appointment. Pre service teachers, who have to work in order to maintain their lives, work in low skilled and flexible working conditions. Many of them have to work in different jobs outside of their profession due to financial inadequacies. How ever their income is too low to meet their living standards. As a result of not being appointed, many of them experience economic, social and psychological problems.