İnşaat sözleşmelerinde teslim
Traditio in construction contracts
  1. Tez No: 786923
  2. Yazar: MERVE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnşaat sözleşmeleri, yüklenicinin taşınmaz bir yapıyı inşa ederek teslim etmeyi üstlendiği, işsahibinin ise söz konusu edim karşılığında bedel ödemeyi üstlendiği sözleşmelerdir. İlgili sözleşmede yüklenicinin taşınmaz bir yapıyı inşa etme ve teslim etme şeklinde iki ana borcu bulunmaktadır. İnşaat sözleşmesindeki ana borçlardan biri olan teslim borcuna önemli hukuki sonuçlar bağlanmıştır. Özellikle yüklenici tarafından inşaatın meydana getirilmesi gerçekleşse dahi yapının teslim edilmemesi halinde yüklenicinin borcunu yerine getirmediği kabul edilmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızda ilk olarak inşaat sözleşmesinin genel özellikleri, unsurları, sözleşmedeki taraflar ve tarafların borçları incelenecektir. Devam eden bölümde ise yüklenicinin ana borçlarından biri olan teslim borcu incelenecek, özellikle somut olaylarda karşılaşılan teslim, teslim alma ve kabul kavramlarının farklarına yer verilecek, teslimin sözleşmede meydana getirilmesi taahhüt edilen eserin türüne göre gerçekleşme biçimleri, teslimin ifa yeri, zamanı, ispatı ve sonuçları ele alınacaktır. Son bölümde ise teslimin sonuçları detaylandırılarak teslim borcunun gerçekleşmemesi ya da sözleşmeye aykırı olarak gerçekleşmesi ihtimalleri ve sonuçları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In the construction contracts; contractor undertakes to make a immovable construction and traditio it, and the employer undertakes to pay price for this work. In this contracts, contractor has two main obligations. One of main obligations in the construction contracts traditio obligations has an important results. Especially, when the contractor finished work but didn't traditio, it is accepted that the contractor didn't perform to debt. In this direction, in our study, first of all, the general features of the construction contract, its elements, the parties in the contract and the debts of the parties will be examined. In the following section, the delivery debt, which is one of the main debts of the contractor, will be examined, the differences between the concepts of delivery, receipt and acceptance, especially encountered in concrete events, will be included, the forms of realization of the delivery according to the type of work promised to be produced in the contract, the place of performance, the time of delivery, the proof of delivery and its results. It will be discussed. In the last section, the results of the traditio will be detailed and the possibility of not realizing the traditio debt and realizing it in violation of the contract will be discussed.