Sivil toplum kuruluşlarının kadın cinayetleri ile mücadelede rolü
The role of non-governmental organizations in combating femicide
  1. Tez No: 721079
  2. Yazar: HİLAL AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEM BİRİZ KARAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kadınlar yüzyıllar boyunca kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin son bulması için mücadele etmiştir. 19.yüzyılda başlayan feminizm, kadın ve erkek eşitsizliğinin toplumsal, sosyal ve hukuki olarak son bulması için ortaya çıkan bir ideoloji olarak nitelendirilmiştir. Feminizm öncesi kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip olmadıklarından insan yerine konmamış en basit örnekle kamusal alanda sigara içmeleri dahi yasaklanmıştır. Kadınlar feminizm ile erkeklerle eşit haklara sahip olmuş ve ilk olarak seçme ve seçilme hakkı talebinde bulunmuşlardır. Seçme ve seçilme hakkı olmayan kişilerin insan sayılmadığı dönemde bu hakka sahip olmak kadınlar için öncelik haline gelmiştir. Kadınların bir sonraki talebi toplumsal, sosyal ve hukuki olarak erkeklerle eşit haklara sahip olmak olmuştur. Kadınların hak arama süreci sadece kadın erkek eşitliği ile kısıtlı kalmamış olup kadınlar dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddet ile mücadele etmişlerdir. Sadece fiziksel değil psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet ile de karşı karşıya kalan kadınlar aile içi ve kamusal alanda şiddete maruz kalmakta hatta şiddetin sonucu cinayete kadar varabilmektedir. Bu çalışmada şiddet kavramı ve türleri anlatıldıktan sonra kadına yönelik şiddet, Türkiye'de kadına şiddete yönelik çalışmalar anlatılmış, STK'ların kadına yönelik şiddette suçluların cezalandırılması sürecinde etkin rolleri kamuoyunda ses uyandıran cinayet haberleri ile birlikte incelenmiştir. Kadına yönelik şiddet ile mücadelede 6284 sayılı Kanunun etkin kullanılmasına karşı uygulanan cezalarda caydırıcı cezalar görülmemektedir. Fakat özellikle Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu gibi STK'ların etkin rolü ve eylemleri ile kamuoyunda yankı uyandırılarak cezalarda indirim uygulanmadığı yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For centuries, women have struggled to end the inequality netween men and women. Feminism, which started in the 19th century, has been described as an ideology that emerged for the social end legal of inequality between men and women. Since pre-feminist women did not have equal rights with men, they were forbidden to even smoke in public, for the simplest example, which was not considered human. With feminism, women had equal rights with men and first demanced the right to vote and be elected. In a period when people who do not have the right to vote and to be elected were not considered human, having this ricght became a priority for women. The next demand of women was to have equal rights with men socially and legally. Women's rights-seeking process was not limited to the equality of women and men, but women have struggled with violence against women all over the world. Women who are faced with not only physical but also psychological, economic and sexual violence are exposed to domestic and public violence, and even as a result of violence can lead to murder. In this study, after the consept of violence and its types are explained, violenc against women, studies on violence against women in Turkey are explained, and the active roles of NGOs in the process of punishing criminals in violence against together with the murder news that aroused public interest. There are no deterrent penalties applied against the effective use of Law No. 6284 in the fight against women. However, it has been determined in the researches that the effective role and actions of NGOs such as the We Will Stop Femicide Platform have not been reduced by resonating with the public.