Compulsive online shopping experiences of young adult women: A qualitative research
Genç yetişkin kadınların kompülsif çevrimiçi alışveriş deneyimleri: Nitel bir araştırma
  1. Tez No: 721100
  2. Yazar: DAMLA DELİBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mevcut tez, genç yetişkin kadınların kompülsif çevrimiçi alışveriş davranışı deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Katılımcıların öznel deneyimlerini öne çıkarmak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yaşları 18 ve 35 arasında değişen ve yaşadığı maddi manevi problemlere rağmen aşırı çevrimiçi alışveriş davranışını kontrol edemediğini belirten sekiz kadın katılımcı ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) ile analiz edilmiştir. Mevcut tez için dört üst tema belirlenmiştir. Bu üst temalar şunlardır: (1) diğer insanlarla ilişkilerde çevrimiçi alışverişin rolü, (2) çevrimiçi alışverişin kişisel işlevleri, (3) alışverişle ne gelir:“bir üründen fazlası”, ve (4) çevrimiçi alışverişin kısır döngüsü. Ortaya çıkan temalar psikanalitik literatüre dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand young adult women's compulsive online shopping experiences. In order to reveal the subjective experiences of the participants, a qualitative research method was chosen. Semi-structured interviews were conducted with eight participants between the ages of 18 and 35, who stated that they cannot control their excessive online shopping behavior despite the psychological and financial problems related to the behavior. The data were analyzed with Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). For this thesis, four superordinate themes have emerged. These themes were: (1) the role of online shopping in the relationships with others, (2) personal functions of online shopping, (3) what comes with the shopping:“more than a product”, and (4) the vicious circle of online shopping. The emerging themes were discussed based on the psychoanalytic literature.