0 – 36 ay arasındaki çocukların bakımını yapan eğitimli bakıcılara, ev ziyaretleri sırasında kullanılan ev ziyareti raporunun bazı değişkenler açısından incelenmesi – İstanbul Anadolu yakası örneği
Analysis of the home visiting report used during home visits to trained carers who care children between 0 – 36 months in terms of some variables – İstanbul Anatolian side example
  1. Tez No: 721101
  2. Yazar: NURŞAH ÖZGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa Birliği'nin ortaklaşa yürüttüğü Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi, bir taraftan, küçük çocuğu olan anneler işlerine geri dönebilsin, diğer taraftan çocuklar“eğitilmiş”bakıcılar tarafından düşük maliyetli olarak bakılması amacı hazırlanmış bir projedir. Evde bakım veren eğitimli bakıcılar, belli aralıklarla, proje kapsamında denetlenmekte ve hazırlanan bir gözlem formu ile hizmetlerinin kalitesi arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada Eğitimli Bakıcıların Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE) kapsamında çalışan annelerin, çocuklarının bakımını sağlayan eğitimli bakıcıların; yaşları, öğrenim düzeyleri, eğitim alma şekilleri gibi değişkenlere göre yapılan ev ziyaretlerinde kullanılan gözlem formlarının incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini EDU-CARE Projesi kapsamında bakıcı olarak çalışan 80 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak için, proje kapsamında kullanılan Ev Ziyareti Raporu kullanılmış, veriler SPPS 25 programında değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uyumunu test etmek için n≥30 olması nedeniyle Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Fark analizleri olarak Mann Whitney-U Test ve Kruskal Wallis-H Test kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Tüm analizler uygulanırken esas alınan güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak; çocuk bakıcısının eğitim alma şekli ile oyuncak seçimi, bakıcının ilk yardım bilgisi, çocuğu ekrana maruz bırakma süresi, ev ortamının çocuğun güvenliğine göre düzenlenmesi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Çocuk bakıcısının öğrenim durumlarına göre oyuncak seçimi, bakıcının ilk yardım bilgisi, çocuğu ekrana maruz bırakma süresi, ev ortamının çocuğun güvenliğine göre düzenlenmesi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Çocuk bakıcısının yaşına göre oyuncak seçimi, bakıcının ilk yardım bilgisi, çocuğu ekrana maruz bırakma süresi, ev ortamının çocuğun güvenliğine göre düzenlenmesi arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The EDU-CARE Project, jointly carried out by the SGK and the EU, is a project prepared for mothers with young children can return to work on one hand, and on the other hand, children can be looked after by“trained”caregivers at a low cost. Trained caregivers who provide care at home are periodically inspected within the scope of the project and an observation form is prepared to increase the quality of their services. In this study, it is aimed to examine and evaluate the observation forms used in home visits according to variables such as the ages, education levels, and education styles of the educated caregivers who provide care for the children of the mothers working in the project within the scope of the Support for Educated Caregivers Project (EDU-CARE). Through the observation form used within the scope of the project, the research will determine what kind of feedback the caregiver receives in which areas, according to the criteria characterizing the conditions of the home, caregiver and child. The sample of the research consists of 80 women working as caregivers within the scope of the EDU-CARE Project. Quantitative research was used in the study. The Home Visit Report used within the scope of the project was used to collect data in the research. The data were evaluated in the SPPS 25 program. The Kolmogorov Smirnov test was used to test the fit of the data to the normal distribution, since it was n≥30. Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis-H Test were used as difference analysis. The relationship between continuous variables was examined with the Spearman Correlation coefficient. The confidence interval used for all analyzes was determined as 95%. As a result; There is a significant relationship between the way the babysitter receives education and the choice of toys, the caregiver's first aid knowledge, the time the child is exposed to the screen, and the regulation of the home environment according to the child's safety. There is a significant relationship between the choice of toys according to the education level of the babysitter, the first aid knowledge of the caregiver, the time the child is exposed to the screen, and the regulation of the home environment according to the child's safety. There is a significant relationship between the choice of toys according to the age of the babysitter, the first aid knowledge of the caregiver, the time the child is exposed to the screen, and the regulation of the home environment according to the child's safety.