0 – 36 ay arasındaki çocukların bakımını yapan eğitimli bakıcıların, demografik özellikleri ve eğitim alma şekilleri ile sağladıkları bakımın özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi– İstanbul Avrupa Yakası örneği
Examination of the relationship between the demographic characteristics and the types of education and the features of the care they provide of educational carers caring for children between 0 – 36 months – İstanbul European Side
  1. Tez No: 718005
  2. Yazar: ASUMAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
SGK ve AB'nin ortaklaşa yürüttüğü Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE), 0-36 ay arasında çocuğu olup çalışmak, işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmak isteyen annelere eğitimli çocuk bakıcısı çalıştırdıkları takdirde maddi destek sağlamak amacıyla hazırlanan bir projedir. Çocuk bakımını ev ortamında veren bakıcılar, belirli periyotlarla Çocuk Gelişim Uzmanları tarafından proje kapsamında denetlenmekte ve ev ziyaret raporu ile hizmetlerinin kalitesi ölçülmektedir. Bu çalışmada, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE) dahilinde, çalışan anne desteğinden faydalanan annelerin çocuklarının bakımını sağlayan eğitimli bakıcıların yaşları, eğitim durumları, eğitim alma şekilleri gibi değişkenlere göre yapılan ev ziyaretlerinde kullanılan gözlem raporlarının incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini EDU-CARE Projesi kapsamında bakıcı olarak çalışan 80 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma modelinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak için, proje kapsamında kullanılan Ev Ziyareti Raporu kullanılmıştır. Veriler SPPS 25 programında değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uyumunu test etmek için n≥30 olduğu için Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Fark analizleri olarak Mann Whitney-U Test ve Kruskal Wallis-H Test kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Tüm analizler uygulanırken esas alınan güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir. . Sonuç olarak; çocuk bakıcısının öğrenim durumu ile oyuncak seçimi, ev ortamının çocuğun güvenliği açısından düzenlenmesi, çalışırken çocukla birlikte TV izlemesi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Bakıcının eğitim alma şekli ile çocukla birlikte TV izlemesi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Bakıcının eğitim alma şekli ile oyuncak seçimi, ev ortamının çocuğun güvenliği açısından düzenlenmesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bakıcının yaşı ile oyuncak seçimi, ortamının çocuğun güvenliği açısından düzenlenmesi, çalışırken çocukla birlikte TV izlemesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bakıcıların aile ile akraba olması durumu ile çocukla birlikte TV izlemesi arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The Project to Support Registered Women's Employment through the Encouragement of Trained Child Caregivers (EDU-CARE), jointly run by SSI and the EU, is a project designed to provide financial support to mothers who have children between 0-36 months, return to work or work in a new job if they employ an educated child caregiver. Carers who provide childcare in a home environment are supervised by Child Development Specialists within the scope of the project at certain periods and the quality of their services is measured with the home visit report. In this study, within the scope of the Project to Support Registered Women's Employment through the Encouragement of Trained Child Caregivers (EDU-CARE), it is aimed to examine and evaluate the observation reports used in home visits based on variables such as the age, educational status and way of receiving education of educated carers who provide care for the children of mothers who benefit from working mother support. The universe of the research is made up of 80 women working as caregivers within the scope of edu- care project. Relational scanning pattern from quantitative research model was used in the research. In order to collect data in the research, the Home Visit Report used within the scope of the project was used. The data were evaluated in the SPPS 25 program. Kolmogorov Smirnov test was used because it was n≥30 to test the normal distribution compatibility of the data. Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis-H Test were used as difference analyses. The relationship between continuous variables was examined by spearman correlation coefficient. The based confidence interval is 95% when applying all analyses. . As a result; there is a meaningful relationship between the child's learning status and the choice of toys, the regulation of the home environment in terms of the child's safety, and watching TV with the child while working. There is a meaningful relationship between the way the carer is educated and watching TV with the child. There was no meaningful relationship between the way the caregiver received an education and the choice of toys and the regulation of the home environment in terms of the child's safety. There was no significant relationship between the age of the caregiver and the choice of toys, the regulation of the environment in terms of the child's safety,and watching TV with the child while working. There is a meaningful relationship between the fact that the carers are related to the family and watching TV with the child.